The influence of chia seeds (Salvia hispanica) nanoparticle on blood glucose in induced diabetes mellitus in rats: As ahuman model
Çia tohumları (Salvia hispanica) nanopartiklinin sıçanlarda indüklenmiş diyabet mellitus'ta kan glukoz üzerine etkisi: Ahuman modelİ olarak
- Tez No: 748735
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
1 Nisan ile 15 Mayıs 2022 arasında, NPAg chia tohumu özütü (60mg/kg), streptozotosin ile indüklenen diyabetik erkek sıçanlarda test edildi. 80 erkek sıçan kullanıldı (56 günlük, 13510 gr). 60 erkek sıçan streptozotosin (60 mg/kg vücut ağırlığı, i.p.) ile diyabet alır. 200 mg/dL üzeri diyabeti gösterir. Ġntakt ve streptozotosin ile indüklenen diyabetik erkek sıçanlar, 20'li dört gruba ayrıldı: intakt (C), diyabetik (D), NPAg chia tohum özütü (60mg/kg) ile muamele edilmiĢ (N) ve insülin ile muamele edilmiĢ (I) (I). Diyabetik ve hasar görmemiĢ fareler üzerinde 15-25-35 günlük çalıĢmalar yapılmıĢtır. Normal tuzlu su (100 l, sc) enjekte edilen hayvanlara her gün su verildi. Diyabetik sıçanlara günlük normal salin ve NPAg chia tohumu ekstresi enjeksiyonları yapıldı. Günlük tartımLar alındı. Bütün gece aç bırakılan hayvanlar, ksilazin ve ketamin (10mg ve 90mg/kg, ip) ile öldürüldü. Kuyruk damarı kan örnekleri plazma glukozunu değerlendirdi. Diyabetle tedavi edilmeyen ve insülinle tedavi edilen gruplar, bozulmamıĢ kontrol ve NPAg chia tohum özütü tedavi gruplarına göre daha az kilo aldı. D, üç yıllık deney boyunca en az kilo aldı. Diyabet grupları, kontrollerden daha fazla glikoz gösterdi. NPAg chia tohumu özütü ve insülin ile tedavi edilen diyabetik hayvanlar, tedavi edilmeyen diyabetik sıçanlara göre 25 ve 35 gün sonra daha düĢük glikoz seviyeleri gösterdi.
Özet (Çeviri)
From April 1 to May 15, 2022, NPAg chia seed extract (60mg/kg) was tested in streptozotocin-induced diabetic male rats. 80 male rats were used (56 days old, 13510g). 60 male rats get diabetes by streptozotocin (60 mg/kg b.w., i.p.). Above 200 mg/dL indicates diabetes. Intact and streptozotocin-induced diabetic male rats were separated into four groups of 20: intact (C), diabetic (D), NPAg chia seed extract (60mg/kg) treated (N), and insulin treated (I) (I). 15-25-35-day studies were conducted on diabetic and undamaged mice. Normal saline (100l, sc)-injected animals were gavaged with water daily. Daily injections of normal saline and NPAg chia seed extract were given to diabetic rats. Weighings were taken daily. All overnight-fasting animals were killed with xylazine and ketamine (10mg and 90mg/kg, ip). Tail vein blood samples assessed plasma glucose. Diabetes untreated and insulin-treated groups gained less weight than intact control and NPAg chia seed extract treatment groups. D gained the least weight throughout the three-year experiment. Diabetes groups showed greater glucose than controls. NPAg chia seed extract and insulin-treated diabetic animals showed lower glucose levels after 25 and 35 days than untreated diabetic rats.