Evaluation of serum anti-mullerian hormone levels on oxidative stress markers and the environmental lifestyle in female control and patients with polycystic ovary syndrome groups
Kadın kontrolü ve polikistik ovary sendrom grubu olan hastalarda oksidatif stres belirteçleri üzerindeki serum antimüller hormon düzeylerinin ve çevresel yaşam tarzlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 748736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. HAMZA N HAMEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kısırlığın en yaygın nedeninin polikistik over sendromu (pkos) olmasına rağmen, infertilite tüm dünyada kadınları etkilemektedir. PCOS'un oksidatif stres ile bağlantılı olduğu biliniyor ve bu çalışmanın amacı vücuttaki serbest radikaller ve AMH seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı; AMH, PCOS için iyi bir biyobelirteçtir. Çalışma, 50'si adet öncesi sendromu (PMS) olan ve diğer 50'si sağlıklı kontroller olan 100 çalışma katılımcısını içeriyordu. Katılımcılar Nineveh Sağlık Merkezi'nden alındı. PCOS ile AMH yüksekliği arasında iyi bilinen bir ilişki vardır, PCOS'lu kan örneklerinde MDA ve AMH arasında önemli bir etki gözlenmiştir, Amh'si yüksek olan PCOS örnekleri yüksek GLU ile ilişkilidir, Yüksek kolesterol düzeylerinin PCOS vakaları üzerindeki etkisi PKOS'lu kan örneklerinde düşük GSH konsantrasyonunun AMH değeri üzerinde güçlü değil, zayıf etkisi gözlenmiştir, AMH ve FSH arasında nispi bir ilişki vardır, PKOS vakalarında yaşa bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the most prevalent cause of infertility is polycystic ovary syndrome (pcos), infertility affects women around the world. It is known that PCOS is connected with oxidative stress, and this study was meant to explore the association between free radicals and AMH levels in the body; AMH is a good biomarker of PCOS. The study included 100 study participants, 50 of whom had pre-menstrual syndrome (PMS) and the other 50 were healthy controls. The participants were recruited from the Nineveh Health Center. There is a well-known relationship between PCOS and AMH elevation, Asignificant effect between MDA and AMH was observed in PCOS' blood samples, the PCOS samples with high Amh are significant associated with high GLU, The effect of high cholesterol levels on PCOS cases was not strong, aweak effect of low GSH concentration on AMH value was observed in PCOS' blood samples, there is a relative relationship between AMH and FSH, It Depends on the age for PCOS cases.