The effect of some biochemical variables on obese individuals in Kirkuk governorate
Kırkük valiliğinde bazı biyokimyasal değişkenlerin obez bireyler üzerine etkisi
- Tez No: 748758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRAS TAHER MAHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada obezite, lipid profili ile birlikte serum leptin, malondialdehit (MDA) ve indirgenmiş glutatyon (GSH) açısından araştırıldı. Çalışmaya elli obez insan dahil edildi ve benzer yaştaki elli sağlıklı zayıf insanla kontrol edildi. Sonuçlar, obez kişilerde zayıf insanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek vücut kitle indeksi (BMI) göstermiştir. Leptin ve MDA, obez kişilerin serumunda yalın kontrole kıyasla önemli ölçüde yükselirken, serum GSH düzeyi önemli ölçüde azaldı. Trigliseritler, kolesterol, LDL ve VLDL, yağsız kontrole kıyasla obez kişilerde önemli ölçüde daha yüksekti ancak HDL önemli ölçüde daha düşüktü. Ayrıca, obez insanlar leptin ile BMI arasında, MDA ile trigliseritler arasında, MDA ile VLDL arasında pozitif ve MDA ile HDL arasında negatif korelasyon göstermiştir. Leptin, MDA ve GSH, obezitenin prognozunda mükemmel duyarlılıklar göstermiştir. Bu, obez insanlarda ilerleyici bir oksidatif stresi gösterir
Özet (Çeviri)
In this study obesity was investigated for serum leptin, malondialdehyde (MDA), and reduced glutathione (GSH), along with the lipid profile. The study included fifty obese people and controlled with fifty healthy lean people with similar ages. The results have shown a significant higher body mass index (BMI) in obese people compared to lean people. Leptin and MDA were elevated significantly in the serum of obese people compared to lean control, while the level of serum GSH was reduced significantly. Triglycerides, cholesterol, LDL, and VLDL were significantly higher but HDL was significantly lower in obese people compared to lean control. Furthermore, obese people have shown positive correlation between leptin and BMI, between MDA and triglycerides, between MDA and VLDL, and negative correlation between MDA and HDL. Leptin, MDA and GSH were showed excellent sensitivities in the prognosis of obesity. This indicates a progressive oxidative stress in obese people