Homojen anizotropik modellerin f(r,t) teoride incelenmesi
Investigation of homogeneous anisotropic models in f(r,t) theory
- Tez No: 748759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, öncelikle f(R,T) teori için Einstein-Hilbert tipli etkide kozmolojik terim doğal olarak elde edilmiştir, sonra Marder evreninde manyetize sicim maddesi ele alınmıştır, daha sonra maddenin Lagrange yoğunluğunu kozmik sicimler için ve elektromanyetik alanlar için eşdeğer almayıp kozmik sicimler için ve elektromanyetik alanlar için bağımsız olarak hesaplandıktan sonra manyetize sicim için birlikte eklenmiştir. Son olarak, sonuçlarımızı bazı astrofiziksel gözlem verileriyle kısıtlayarak evrenin fiziksel ve geometrik yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the cosmological term for the Einstein-Hilbert type effect for f(R,T) theory was obtained naturally, then the magnetized string matter in the Marder universe was discussed, then matter Lagrangian density was not taken as equivalent for cosmic strings and electromagnetic fields. After calculating independently for cosmic strings and electromagnetic fields, it was added together for magnetized string. Finally, the physical and geometrical structure of the universe has been examined by limiting our results to some astrophysical observation data.