Kendi kendine liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide öz yeterliliğin aracı rolü
The mediating role of self-efficacy in the relationship between self-leadership and organizational citizenship behavior
- Tez No: 748762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Kendi kendine liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide öz yeterliliğin aracı rolü”başlıklı yüksek lisans tez çalışması uygulamasının temel amacı tez çalışmasında ele alınan örgütlerdeki kendi kendine liderlik, örgütsel vatandaşlık ve öz yeterlilik duygu ve davranışlarının yurt dışı lojistik sektöründeki uygulaması gözetilerek örgüte sağladığı katkıyı değerlendirmek ve böylece kendi kendine liderlik, örgütsel vatandaşlık davranışında aynı zamanda öz yeterlilik duygusunun ne denli bireyler/çalışanlar/örgüt üyeleri üzerinde etki bıraktığını, örgüte somut katkısıyla birlikte ele almaktır. Bu tez çalışmasının araştırma bölümünde Ankara'da yurt dışı lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan 300 kişiye ulaşılmış ve anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonucunda elde edilen bulgulara göre kendi kendine liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında, kendi kendine liderlik ile öz yeterlilik arasında ve öz yeterlilik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Ek olarak kendi kendine liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinde öz yeterliliğin kısmi aracılık rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the master's thesis study titled“The Mediating Role Of Self-Efficacy In The Relationship Between Self-leadership And Organizational Citizenship Behavior”is to evaluate the contribution of self-leadership, organizational citizenship and self-efficacy emotions and behaviors in the organizations discussed in the thesis, to the organization by considering the application in the foreign logistics sector and thus self-leadership is to consider how much the sense of self-efficacy has an impact on individuals/employees/organization members in organizational citizenship behavior, together with its concrete contribution to the organization. In the research part of this thesis, 300 people working in companies operating in the foreign logistics sector in Ankara were reached and a survey was conducted. According to the findings obtained as a result of the survey study, there is a positive relationship between self-leadership and organizational citizenship behavior, between self-leadership and self-efficacy, and between self-efficacy and organizational citizenship behavior. In addition, self-efficacy has a partial mediating role in the relationship between self-leadership and organizational citizenship behavior.