Lojistik açıdan Türkiye'de demiryolu taşımacılığının değerlendirilmesi
Evaluation of rail transport in Turkey in terms of logistics
- Tez No: 748838
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Lojistik Açıdan Türkiye'de Demiryolu Taşımacılığının Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, 2022. Günümüz dünyasında ticaret faaliyetleri ülke sınırlarını aşarak küresel bir duruma gelmiştir. Ticaret faaliyetlerinin başlaması ve tüketim noktasına varışı için taşımacılık faaliyeti önem arz etmektedir. Küreselleşen dünyanın beraberinde getirdiği rekabet ortamı, taşıma faaliyetini bir rekabet unsuru olarak değerlendirmeyi gerektirmektedir. Lojistik maliyetlerin giderek artması, işletmeleri daha az maliyete katlanacakları çözümler bulma yoluna itmiştir. Fazla miktarlı ve ağır yüklerin, uzun mesafede taşınmasında, birim başına maliyeti diğer taşıma türlerine göre daha düşük olan, demiryolu taşımacılığı ön plana çıkmaktadır. Bu tezde, Dünya Bankası (World Bank) tarafından 2010-2018 yılları arasında yayınlanan veriler kullanılarak; Türkiye'nin demiryolu yük taşımacılığında, lojistik performans indeksine göre durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, trade activities have reached beyond the borders of the country and become global. Transportation activity is important for the start of trading and their arrival at the point of consumption. The competitive environment brought by the globalizing world requires evaluating the transportation activity as a competitive element. The gradual increase in logistics costs has pushed the business world towards finding solutions that will have less impact on cost. Railway transportation, which has a lower cost per unit compared to other types of transportation, comes to the fore in the long-distance transportation of heavy and large loads. In this thesis, the situation of Turkey in rail freight transportation has been evaluated according to the logistics performance index by using the data published by the World Bank between 2010-2018.