The impacts of organizational justice and leadership style on employee performance
Örgütsel adalet ve liderlik tarzının çalışan performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 748839
  2. Yazar: BAKR SAAD KHALAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Örgütsel adalet ve liderlik tarzı, çalışan devrini, üretkenliği ve çalışan performansını anlamak için iş araştırmalarında yanan bir tartışmadır. Bu araştırma, örgütsel adaletin önemini, liderlik tarzını çalışan performansı perspektifinde analiz etmiştir. Önerilen araştırma, Türkiye'nin tekstil endüstrisinde söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, tekstil endüstrisinden 379 çalışan olarak hesaplanan rastgele örneklem büyüklüğü ile uygun örnekleme tekniğini kullanmıştır. Hipotezi kabul etmek/reddetmek için veri toplamak için kullanılan önceki araştırmalardan tasarlanmış yapılandırılmış bir anket. Korelasyon ve regresyon, örgütsel adalet, liderlik tarzı (bireysel değişkenler ve birleşik olarak) arasında çalışan performansı üzerinde anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşmak için yapılmıştır. Bu araştırma, İK departmanlarının çalışanlar için politikalarını oluşturmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Organizational justice and leadership style is a burning discussion in business studies for understanding employee turnover, productivity, and employee performance. This research analyzed the importance of organizational justice, leadership style in the perspective of employee performance. The proposed research is intended to explore the relationship between aforesaid variables in the textile industry of Turkey. The research used convenient sampling technique with a calculated random sample size as 379 employees from the textile industry. A structured questionnaire designed from the previous researches used for data collection to accept/reject the hypothesis. The correlation and regression are conducted to reach the results that there is significant relationship between organizational justice, leadership style (as individual variables as well as combined) on employee performance. This research will help HR departments to craft their policies for the employees.