Özel okulda okuyan liseli öğrencilerin öz yeterlilik algısı ve anksiyete seviyeleri: Duygu düzenlemenin aracı rolü
Self-efficacy perception and anxiety levels of high school students studying in private schools: The medi̇ator role of emoti̇on regulation
- Tez No: 748847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma da amaç, lisede okuyan öğrencilerin öz yeterliliklerinin ve kaygı seviyelerinin, duygu düzenleme ile ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Yaşamımız boyunca geçirdiğimiz gelişimsel dönemlerden biri olan ergenliği kısaca yetişkinliğe doğru giden yol olarak tanımlayabiliriz. Bireyin bu dönemde yaşadığı bocalamada yüksek öz yeterlilik duygusu zorlu durumlarla baş etmesini kolaylaştıracak ve yaşam görevlerini daha sağlıklı atlatmasını sağlayacaktır. Eğer birey duygu, davranış ve bedenini yeteri kadar kontrol edemiyorsa tehlike hissi artacak ve bu da bireyi kaygıya yönlendirecektir. Özel okulda öğretim gören lise kademesindeki 250 öğrencinin öz yeterlilik algısına ve anksiyete seviyesine ayrı ayrı bakılarak daha sonra bu iki değişken karşılaştırılıp birbirleri ile ilişkisi ortaya konulacaktır. Daha sonra bu iki değişkenin ayrı ayrı duygu düzenleme ile ilişkisi ortaya konulacaktır. Duygu düzenlemenin, öz yeterlilik ve anksiyetede yerinin ne olduğunu anlamak, aralarında anlamlı bir fark olup olmadığına bakmak amaçlanmaktadır. Bu sonuçlardan yola çıkarak lise kademesinde rehberlik servisi anlamında ne çalışmalar yapılabileceği öneri kısmında yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the relationship between self-sufficiency and anxiety levels of students studying in high school with emotion regulation. We can briefly define adolescence, which is one of the developmental periods that we spend throughout our lives, as the path towards adulthood. The high sense of self-sufficiency in the subject's rigor at this time will make it easier for the individual to cope with difficult situations and help them get through their life tasks healthier. If the individual cannot control the emotion, behavior and body enough, the sense of danger will increase, which will lead the individual to anxiety. The perception of self-sufficiency and the level of anxiety of 250 students who have studied at private school will be looked at separately, and then the two variables will be compared and linked to each other. The relationship between these two variables will then be established with individual emotion editing. It is intended to understand the place of emotion regulation, self-sufficiency and anxiety, to see if there is a meaningful difference between them. Based on these results, it will be included in the advice section of what work can be done in the sense of guidance in the high school level.