20. yy batı resim sanatında beden imgesi ve temsili
Body image and representation in 20th century western painting
- Tez No: 748848
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bedenin sanata konu edilmesi betimlemenin tarihi kadar eskilere uzanmaktadır. Beden kavramına yüklenilen anlam, gelişen insan ve sürekli değişim gösteren toplumsal olaylar çerçevesinde değişirken resim sanatındaki temsili de zamanla değişim göstermiştir. Çalışma bu bağlamda, 1900'lerden 2000'li yıllar aralığındaki 20. yüzyıl sanatında beden imgesinin temsilinin yorumlanmasını ele alacaktır. Sanat alanında bedenin genelgeçer bir konu olmadığı, ilk çağlardan günümüze kadar farklı anlatım biçimlerinde temsil edildiği, sanat tarihinin her döneminde yapılmış eserlerden anlaşılmaktadır. Bedenin bu denli önem taşımasının nedeni ise insan ile birlikte gündeme gelen beden temasının insanın; tarihsel, toplumsal, psikolojik, siyasal tüm süreçleriyle ilgili olmasıdır. Beden, insanın varoluşunun dış yüzeyinin onun anlam dünyasının derinliklerini sergileyen bir tabloya dönüşmesi anlamına geldiğinden bu varoluşun yüzeye en yakın noktalarından birisidir. Bu çalışma, değişimlerin plastik sanatlarda beden temsillerine ve düşüncelerine yansımasını saptamak ve sanattaki yaklaşımlarına 20. yüzyıl üzerinden açılımlar getirmek açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Subjecting the body to the art has been going as far back as the history of portrayal. While the meaning attributed to the concept of the body has changed within the framework of the developing human and constantly changing social events, its representation in the art of painting has also changed over time. In this context, the study will handle the interpretation of the representation of body image in 20th century art from the 1900s to the 2000s. It has been understood from the pieces of art, made in every period of the art history that the body is not a common subject in the field of art and that it has been represented in different forms of expression from the early ages to the present day. The reason why the body is so important is that the theme of body which becomes the main topic with the human is related to all historical, social, psychological and political processes of human being. The body is one of the closest points of human existence to the surface, as it means that the outer surface of human existence is transformed into a painting which has been displaying the depth of his world of meaning. This study is important in terms of determining the reflection of the changes on the body representations and thoughts of the artists in their works and bringing initiatives on their approaches in art through the 20th century.