African mechanisms for the resolution of armed regional conflicts: An applied study on ECOWAS
Silahlı bölgesel çözümlerin çözümü için Afrika mekanizmaları: ECOWAS üzerine uygulamalı bir çalışma
  1. Tez No: 748852
  2. Yazar: DAUDA ABDULRAMAN SULEIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BASHİR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 28 Mayıs 1975'te Lagos anlaşmasıyla kurulmuş bir alt-bölge örgütüdür. ECOWAS'ın 1975'e göre birincil amacı, anlaşmayı imzalayan ve onaylayan on beş ülke arasında ekonomik işbirliğini geliştirmekti. Ancak bölge sadece ekonomik sorunlara değil, silahlı çatışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışma, silahlı çatışmalar için ECOWAS mekanizmalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, ECOWAS bünyesinde silahlı çatışmaların çözümüne yönelik mevcut mekanizmaların etkinliğini, kazanımlarını ve sınırlamalarını anlamak ve açıklamak amacıyla 1993 gözden geçirilmiş versiyonu da dahil olmak üzere çeşitli anlaşmaları ortaya koymaktadır. Bu araştırmada cevap aranan kilit sorular şunlardır: 1) Alt bölge ülkelerini entegre etmenin amacı nedir? 2) ECOWAS'ın silahlı çatışma çözüm mekanizması nedir? 3) ECOWAS silahlı çatışma çözüm mekanizması ne ölçüde işlemiştir? Çalışma, ECOWAS'ın ekonomik olarak başarılı olduğunu, ancak alt bölgede çatışma çözümünde deforme olmadığını iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
The Economic Community of West African States (ECOWAS) is a sub-regional organization erected on the 28th of May, 1975 through the Lagos treaty. The primary objective of ECOWAS according to the 1975 was to promote economic cooperation among the fifteen countries that were signatory to the treaty and ratified it. However, the region has become home not only to economic problems, but also armed conflicts. This study aims to examine ECOWAS mechanisms for armed conflicts. The study exposes the various treaties including the 1993 revised version in a bid to understand and explain the effectiveness, achievements and limitations of the existing mechanisms for armed conflicts resolution within ECOWAS. The key questions for which answers are sought in this research are: 1) what is the aim of integrating the countries of the sub-region? 2) What is the armed conflict resolution mechanism of ECOWAS? 3) To what extent has ECOWAS armed conflict resolution mechanism performed? The study argues that ECOWAS has delivered economically, but undeforming in conflict resolution in the sub-region.