Hile, etik davranış ve kalite kavramına, adli muhasebe ve adli müşavirlik çerçevesinde genel bir bakış: Giresun il'inde ki banka çalışanları üzerinde bir alan araştırması
An overwiew of fraud, ethical behaviour and quality within the framework of forensic consultancy: A field study on bank employees in Giresun
- Tez No: 748850
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda küreselleşme ve teknolojideki hızlı değişim neticesinde hile uygulamalarında da artışlar gözlenmektedir. Bu bağlamda, etik davranış ve kalite kavramlarının önemi de giderek artmaktadır. Bu çalışmada, günümüzün yükselen değeri olan adli müşavirlik ve adli muhasebe kavramlarına kalite ve etik davranış penceresinden bakmaya çalışılmıştır. Giresun İl'inde ki banka çalışanları üzerinde bir alan araştırması yapılarak ilgili kavramlar üzerinde durulmuştur. Araştırmada anket tekniği kullanılmış olup, Giresun İl'inde görevli 70 çalışan araştırmaya katılmıştır. Toplanan veriler istatistiki analize analize tabi tutulmuştur. 10 çalışan ile de röportaj yapılmıştır. Sonuçlar incelenerek kavramlar arasında ki ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in fraud practices as a result of globalization and rapid change in technology. Because of this, the importance of ethical behavior and quality concepts is gradually increasing. In this study, the concepts of forensic consultancy and forensic accounting which are the rising values of today was examined from the perspective of quality and ethical behavior. A field study was conducted on bank employees in Giresun Province and related concepts were emphasized. Questionnaire technique was used and 70 employees working in Giresun Province participated in this study. Statistical analysis was performed on the collected data. Interviews were also conducted with 10 employees. The results were examined and the relationships between the concepts were determined.