7. sınıf fen bilimleri dersinde dönüşümsel öğrenme modeline dayalı öğretimin öğrencilerin başarı ve düşünme becerilerine etkisi
The effect of transformative learning model-based teaching on students' success and thinking skills in 7th grade science course
  1. Tez No: 748960
  2. Yazar: MERYEM DAMLA KUTLU KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNGA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Dönüşümsel öğrenme modeline dayalı öğretim uygulamalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin başarı, eleştirel düşünme, yansıtıcı düşünme becerisi, öz düzenleme becerisi ve bilimsel epistemolojik inançlarına etkisinin incelendiği bu araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte ele alındığı karma araştırma yöntemi benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin toplanması boyutunda“ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen”, kullanılmıştır. Dönüşümsel öğrenme modeline dayalı öğretim etkinliklerinin uygulandığı ve çevrimiçi öğrenmenin etkililiğini değerlendirmek için ders sonrasında Zoom odaları ve Google meet gibi dijital platformlarda bilgi paylaşımı yapan öğrenciler Deney I, Dönüşümsel öğrenme modeline dayalı öğretim etkinliklerinin uygulandığı öğrenciler Deney II, mevcut Fen Bilimleri öğretim programına dayalı etkinliklerin uygulandığı öğrenciler Kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma sonunda; deney gruplarında uygulanan her iki yöntemin de öğrencilerin akademik başarılarını, eleştirel düşünme ve probleme dayalı yansıtıcı düşünme becerisi, öz düzenleme algısı ve bilimsel epistemolojik inançlarını arttırdığı; fakat bu değişkenlerin, dönüşümsel öğrenme modelinin uygulandığı deney gruplarında bu modelin uygulanmadığı kontrol grubuna göre daha yüksek sonuçlar verdiği görülmüştür. Araştırmada deney grubundaki öğrencilerin, Fen Bilimleri dersinde çevrim içi eğitim uygulamaları ile yaptıkları etkinlikler, öğrenme günlükleri, posterler ve çalışma kağıtlarının; öğrencilerin öğrenme ürünleri üzerinde dönüşüm meydana getirdiği görülmüştür. Deney grubundaki öğrenciler bu dönüşüme öğretmenlerinin ve ailelerinin katkısı olduğunu, öğrenme ve iletişim becerilerinin geliştiğini, ders sürecinin kendilerinde olumlu duygu oluşturduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada Dönüşümsel Öğrenme Modeli' ni temel alarak hazırlanan öğrenme etkinliklerinin; deney gruplarındaki öğrencilerin Fen Bilimleri dersindeki öğrenme ürünlerine, olumlu etkisinin olduğu ve öğrencilerin akademik başarı, eleştirel düşünme, yansıtıcı düşünme ve öz düzenleme becerileri üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney gruplarındaki öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançları ile Fen Bilimleri dersinde bakış açısı dönüşümleri bakımından bazı boyutlarda anlamlı farklılaşma meydana gelmiştir. Buna göre, dönüşümsel öğrenme modelinin uygulandığı Fen Bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencileri üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the effects of transformative learning model-based teaching practices on secondary school 7th grade students' achievement, critical thinking, reflective thinking skills, self-regulation skills and scientific epistemological beliefs, was carried out by adopting the mixed research method in which quantitative and qualitative research methods are employed together. Experimental design with pretest-posttest control group was used for collecting quantitative data. Students who shared information on digital platforms such as Zoom rooms and Google meet after the lesson in order to assess the effectiveness of online learning and where teaching activities based on the transformative learning model were applied were named Experiment I, students with whom teaching activities based on the transformative learning model was applied was determined as Experiment II and the students to whom activities based on the current Science curriculum were applied were determined as the control group. It was concluded that both methods applied in the experimental groups increased students' academic achievement, critical thinking and problem-based reflective thinking skills, self-regulation perception and scientific epistemological beliefs; However, it was observed that these variables gave higher results in the experimental groups in which the transformative learning model was applied, compared to the control group in which this model was not applied. In the study, it was observed that the activities, learning diaries, posters and worksheets that the students in the experimental group did with online education applications in the Science course created a transformation on the learning products of the students. The students in the experimental group stated that their teachers and families contributed to this transformation, their learning and communication skills improved, and the course process created a positive feeling for them. In the study, it was concluded that the learning activities prepared based on the Transformative Learning Model had a positive effect on the learning products of the students in the experimental groups in the Science course and created a significant difference on the academic achievement, critical thinking, reflective thinking and self-regulation skills of the students. There was a significant difference in some dimensions in terms of the scientific epistemological beliefs of the students in the experimental groups and the perspective transformations in the Science course. Accordingly, it can be said that science teaching, in which the transformative learning model is applied, is effective on secondary school students.