COVİD-19 geçirmiş bireylerde telerehabilitasyonun etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of telerehabilitation in COVID-19 survivors
  1. Tez No: 775224
  2. Yazar: CANAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN CANER AKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN YILMAZ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Amaç: COVID-19, Koronavirüsün neden olduğu, farklı klinik özelliklerle seyreden ve vücudun birçok sistemini etkileyen bir solunum yolu hastalığıdır. COVID-19 geçirmiş bireylerin bir kısmında akut enfeksiyon döneminin bitmesinin ardından devam eden semptomlar görülmektedir. Devam eden semptomlar, çok sayıda insanı etkileyen COVID-19 enfeksiyonu ile ilişkili sekel ve yetersizlikleri arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 geçirmiş bireylerde post-akut dönemde uygulanan telerehabilitasyon programının; dispne, egzersiz kapasitesi, kas oksijenasyonu, solunum fonksiyonları, kas kuvveti, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin ev egzersiz programı ve bilgilendirme programı ile karşılaştırılması, telerehabilitasyonun bu parametreler üzerinde etkinliğinin belirlenmesi ve değerlendirilen parametrelerin zaman içerisindeki değişimlerinin gözlenebilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve gönüllü olan 36 COVID-19 geçirmiş birey dahil edildi. Randomize kontrollü olarak yürütülen çalışmada katılımcılar telerehablitasyon grubu (TRG), ev egzersiz programı grubu (EPG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların dispne düzeyi Modifiye Medical Research Council (mMRC) Dispne Skalası ile egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ile, kas oksijenasyonu Moxy kas oksijen monitörü ile, solunum fonksiyonları Tek Nefes Sayma Testi (TNS) ve Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ile, solunum kas kuvveti; Maksimal İnspiratuar Basınç (MİP) ve Maksimal Ekspiratuar Basınç (MEP) Ölçümü ile, kas kuvveti manuel kas testi ölçüm cihazı ve el dinamometresi ile, yorgunlukları; Chalder Yorgunluk Ölçeği (CYÖ) ile, yaşam kalitesi Kısa Form-12 (KF-12) ile değerlendirildi. İlk değerlendirmelerin yapılmasının ardından, TRG ve EPG gruplarına aynı egzersizlerden oluşan egzersiz protokolü 6 hafta, haftada 3 kez uygulanırken, KG'ye herhangi bir egzersiz protokolü uygulanmadı. TRG'deki bireylere seanslar videokonferans yöntemi ile fizyoterapist eşliğinde uygulanırken, EPG'deki bireyler ev egzersiz programlarını kendileri uyguladılar. v Değerlendirmeler bütün gruplara çalışma başlamadan önce, 6. haftada (Egzersiz programları bitince) ve 12. haftada olmak üzere 3 kez, yüz yüze yapıldı. Bulgular: 6.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 is a respiratory disease caused by the Coronavirus, which has different clinical features and affects many systems of the body. Some individuals who are COVID-19 survivors have ongoing symptoms after the end of the acute infection period. Ongoing symptoms exacerbate the sequelae and disability associated with COVID-19 infection, which affects large numbers of people. The aim of this study; to compare the effects of is the telerehabilitation program applied in the post-acute period in COVID-19 survivors on dyspnea, exercise capacity, muscle oxygenation, respiratory functions, muscle strength, fatigue and quality of life with individuals who received home exercise program and information program, to determine the effectiveness of telerehabilitation on these parameters and to observation of the changes of the evaluated parameters over time. Materials and Methods: Thirty-six COVID-19 patients who met the inclusion criteria and volunteered were included in the study. In the randomized controlled study, the participants were divided into 3 groups: the telerehabilitation group (TRG), the home exercise program group (HPG), and the control group (CG). The dyspnea level of all participants was by the Modified Medical Research Council (mMRC) Dyspnea Scale, the exercise capacity was by the 6-Minute Walk Test (6-MWT), the muscle oxygenation by the Moxy muscle oxygen monitor, the respiratory functions by the Single Breath Count Test (SBC) and the Pulmonary Function Test (PFT), respiratory muscle strength; With Maximal Inspiratory Pressure (MIP) and Maximal Expiratory Pressure (MEP) Measurement, muscle strength manual muscle test measuring device and hand dynamometer, Quality of life was assessed with the Short Form-12 (SF -12) and fatigue was assessed with the Chalder Fatigue Scale (CFS).After the initial evaluations, the exercise protocol consisting of the same exercises was applied to the TRG and EPG groups for 6 weeks, 3 times a week, while no exercise protocol was vii applied to the KG. While the sessions were applied to the individuals in TRG under the supervision of a physiotherapist by videoconferencing, the individuals in the HPG applied for their home exercise programs themselves. Assessments were made faceto-face to all groups three times, at the baseline, the 6th week (after the exercise programs were finished) and the 12th week.