Turgut Pura Vakfı örneğinde sanata sponsor olmada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems and solution proposals as a to art in the example of Turgut Pura Foundation
- Tez No: 748965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde birçok alanda gerçekleştirilen etkinlikler sponsorluk desteğiyle düzenlenmektedir. Kültür-sanat etkinlikleri de bu alanların önemli kollarından biridir. Özellikle sanat alanında faaliyet gösteren kurumlar/kuruluşlar/vakıflar sponsorluk konusunda çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların başında ise özellikle yapılmak istenilen etkinliklere yeterli ölçülerde vakıfların bütçe oluşturamamalarından kaynaklı olarak etkinliklerin istenilen boyutta gerçekleştirilememesidir. Bu nedenle vakıfların sponsorluk desteklerine ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bunun için 1982 yılında kurulan Turgut Pura Vakfı'nın sponsorluk konusunda yaşadığı sorunlarından yola çıkılarak çözüm önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada kaynak taraması, soru-cevap ve anket çalışması yöntemine dayanmaktadır. Bu çalışmalarla elde edilen veriler yoluyla sorunların nasıl bir boyut taşıdıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Turgut Pura Vakfı ile kültür-sanat alanında etkinlik düzenleyen diğer Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Şamil Eğitim ve Kültür Vakıfları karşılaştırılmıştır. Turgut Pura Vakfı ile diğer vakıfların karşılaştırılması yoluyla elde edilen bilgiler, yarışma katılımcılarına ve yarışma jüri üyelerine uygulanan anket birlikte değerlendirildiğinde; katılımcıların Turgut Pura Vakfının düzenlemekte olduğu resim ve heykel yarışmalarından genel anlamda memnuniyet duydukları tespit edilmiştir. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Şamil Eğitim ve Kültür vakıfların düzenledikleri yarışmalara katılan eserlerin sergilenmesinde önemli bir sorunla karşılaşmadıkları, kültür-sanat alanındaki sponsorluk uygulamasının gerekli olduğu vakıflar tarafından vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
Today, activities in many fields are events are organized with sponsorship support. Culture and art activities are also one of the important branches of these areas. In particular, institutions/organizations/foundations operating in the field of arts experience various problems regarding sponsorship. Since foundations cannot create sufficient budgets, the activities organized cannot be carried out as planned which this situation is one of the most important of these problems. For this reason, foundations need sponsorship support. Within this scope, the problems experienced by the Turgut Pura Foundation, which was established in 1982, in terms of sponsorship were taken into consideration and it was aimed to offer various solutions. This study is based on literature review, question-answer and survey method. With the data obtained from these studies, it has been tried to determine what kind of dimensions the problems have. In addition, other Yaşar Education and Culture Foundation and Shamil Education and Culture Foundation, which organize activities in the field of culture and arts were compared with Turgut Pura Foundation. When the information obtained through the comparison of Turgut Pura Foundation and other foundations is evaluated together with the questionnaire applied to the participants of the competition and the members of the competition jury; it has been determined that the participants are generally satisfied with the painting and sculpture competitions organized by the Turgut Pura Foundation. Yaşar Education and Culture Foundation and Shamil Education and Culture Foundation did not encounter any significant problems in exhibiting the works participating in the competitions they organized, and all foundations emphasized the necessity of sponsorship in the field of culture and arts.