The neurological and psychological effects of human and nature interaction: Walking in natural landscape and landscaped garden environments
İnsan ve doğa etkileşiminin nörolojik ve psıkolojik etkileri: Doğal peyzaj ortamlarında ve peyzajlı bahçe ortamlarında yürümek
  1. Tez No: 748988
  2. Yazar: FULYA TOLUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kentsel yaşamlar, doğa ile kurulan bağlantının zayıflamasına neden olur. Hem Doğal Peyzaj alanları hem de Peyzajlı Bahçeler, insanın nörolojik ve psikolojik sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Nöromimari, çevrenin insanın nörolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen disiplinlerarası bir alandır. Bu çalışma, doğal su elemanı olan ormanlık alan (Eymir Gölü) ve yapay su alanı olan peyzaj bahçe ortamları (Park Oran Site Alanı) arasındaki nörolojik ve psikolojik farkları anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın nörolojik metodolojisi, yürüyüş öncesinde ve sonrasında, alfa ve beta beyin frekans bandını analiz etmek için Elektroensefalografi (EEG) ölçümüne sahiptir. Çalışmanın sonuçları, peyzajlı bahçe alanlarında yürümenin rahatlamayı arttırma ve stresi azaltma potansiyelinin doğal peyzaj alanlarınndan daha fazla sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, farklı doğal ortam türlerinin nörolojik ve psikolojik etkileri arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Living in an urban environment causes a low connection with nature. Both Natural Landscapes (NL) and Landscaped Gardens (LG) have positive influences on human neurological and psychological well-being. The inter-discipline of neuroarchitecture provides for examining the neurological effects of the environment. This thesis aims to understand the difference between walking in NL (woodland with natural water features- Eymir Lake) and LG (human-made garden with artificial water features- Park Oran Residential Area) environments. The neurological methodology of the study has an electroencephalogram (EEG), a measurement to analyze before- after the alpha to the beta brain frequency band. The findings demonstrate that walking in LG has more potential to increase relaxation and decrease stress than in the NL environment. This study aims to contribute to a greater understanding of the correlation between the neurological and psychological effects of different types of natural environments.