Güreşçilerin dinlenik ve anaerobik yüklenme sonrası bilişsel reaksiyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cognitive reaction levels of wrestlers after resting and anaerobic loading
  1. Tez No: 749003
  2. Yazar: NADIR ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada serbest stil güreşçilerin dinlenik ve anaerobik yüklenme periyotları arasındaki bilişsel reaksiyon düzeyleri incelenerek performansları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu elit düzeyde 20 erkek serbest stil güreşçisi (ortalama yaş 22.30±2.86) oluşturmaktadır. Çalışmada, sporcuların bilişsel reaksiyon düzeylerinin belirlenmesi için bilişsel görsel reaksiyon testi fiziksel yorgunluk anı yaratmak için wingate anaerobik güç testi uygulanmıştır. Bilişsel reaksiyon ve anaerobik güç ile ilgili elde edilen değerler ilişkisi T-testi ve pearson korelasyon, sporcuların antropometrik özellikleri değerleri pearson korelasyon testleri ile SPSS 25 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cognitive reaction levels between the resting and anaerobic loading periods of freestyle wrestlers were examined and the relationship between their performance was investigated. The study group of the research consists of 20 elite level male freestyle wrestlers (mean age 22.30±2.86). In the study, the cognitive visual reaction test was used to determine the cognitive reaction levels of the athletes, and the wingate anaerobic power test was used to create a moment of physical fatigue. T-test and pearson correlation, anthropometric characteristics of athletes were analyzed using SPSS 25 software with pearson correlation tests.