Stanford-Deliryum Temsil Testi'nin (S-DTT) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the Stanford Proxy Test for Delirium (S-PTD)
  1. Tez No: 749004
  2. Yazar: EBRU ÇAĞRI ÇAKIR ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Psikiyatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Psychiatry, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Stanford Deliryum Temsil Testinin (S-DTT) Türkçe validasyon çalışmasını yapmak amaçlanmıştır. Yöntemler: Öncelikle S-DTT original formunun Türkçe çevirisi yapıldı ve çeviri süreçleri forward-backward yöntemleri kullanılarak uygulandı. Oluşturulan Türkçe S-DTT testinin validasyonunu yapabilmek için bu test üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde yatan yaşlı hastalara hemşireler tarafından uygulandı. Bu testin, geçerlik analizleri, DSM-V ve CAM-ICU testleri ile karşılaştırılarak, güvenirlik analizleri ise iç tutarlılık, uygulayıcı içi ve uygulayıcılar arası analizler ile test edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 102 hasta dahil edildi (%50'si kadın, yaş ortalaması 74±9 yıl). Kestirim değeri >6 olarak alındığında (AUC=0,985) %96,6 sentivite ve %94,4 spesifite ile deliryumu öngörebildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to perform the Turkish validation study of the Stanford Proxy Test for Delirium (S-PTD). Methods: Firstly, the original English form of the S-PTD was translated into Turkish language and forward-backward methodologies were used for this step. Then, the Turkish form of S-PTD was applied to older patients in an intensive care unit by experienced nurses to obtain validity and reliability analysis results. The validity analyses were done by comparing S-PTD findings with DSM-V criteria and CAM-ICU test results. Internal consistency, intra-rater reliability, and inter-rater reliability studies were used to evaluate the reliability of the Turkish version of the S-PTD. Result: The research comprised 102 patients in total (50% female and mean age 74±9 years). When the cut-off point of the Turkish S-PTD score was accepted >6 points, it had 96.6% sensitivity and 94.4 specificity rates for detecting delirium diagnosis (AUC=0.985). In the validity analysis including the mentioned cut-off point for the S-PTD, there were high agreements between DSM-V (kappa=0.885) and CAM-ICU (kappa=0.932) results (both had p-value