Adölesan aktivite denge ölçeğinin geliştirilmesi
Development of adolescent occupational balance scale
  1. Tez No: 749014
  2. Yazar: GÜLESER GÜNEY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesanlarda okupasyonel dengeyi değerlendiren geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Ölçülecek özelliklerin ve kavramsal yapının belirlemesi için 12-18 yaşları arasında 109 bireyle ile yarı yapılandırılmış görüşmeler çevrimiçi kanallarla yapıldı. Kapsam geçerliliğinin belirlenmesi için 10 uzman paneliste Davis tekniğine göre uyarlanmış kapsam geçerlilik formu iki kez uygulandı. Kapsam geçerliliği sonrasında oluşturulan deneme formuna pilot çalışma uygulandıktan sonra yeniden düzenlenen form 600 bireye uygulandı. 153 bireye iki hafta sonra tekrar test uygulandı. Madde analizi ile ölçeğin iç tutarlığı değerlendirildi. Ölçeğin yapı geçerliğini incelemek için Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi teknikleri kullanıldı. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi 0.986 bulundu. Faktör analizi sonucu, 27 maddeden oluşan ölçeğin, toplam varyansın %56.7' ünü açıklayan 6 faktörlü bir yapı gösterdiği görüldü. Doğrulayıcı faktör analizinde ise faktör birleştirme tekniğiyle oluşturulan yapıya ait model uyum indeksleri CMIN/df =2.135; RMSEA=0.06; GFI=0.866; NFI= 0.81, CFI=0.887, TLI=0.868; IFI=0.89; olarak elde edilmiş olup; standardize ilişki katsayılarının kabul edilebilir düzeyde maddelere ilişkin elde edilen tüm t değerlerinin olması ve model iyiliği kriterleri göz önüne alındığında; ölçüm modelinin uyumunun sağlandığı bulundu. Ölçeğin güvenirlik hesaplamasında ölçek için ICC: 0.993 ve Cronbach alfa: 0.997 bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable scale that evaluates occupational balance in adolescents. In order to determine the conceptual structure to determine the characteristics to be measured, 109 individuals between the ages of 12-18 were interviewed through online and semi-structured interviews. In order to determine the content validity, the content validity form adapted to the Davis technique was applied twice to 10 expert panelists. After the trial form, which was created after the content validity, was applied in the pilot study, the revised form was applied to 600 individuals. Two weeks later, 153 individuals were retested. The internal consistency of the scale was evaluated by item analysis. Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis techniques were used to examine the construct validity of the scale. The content validity index of the scale was found to be 0.986. As a result of the factor analysis, it was seen that the scale consisting of 27 items showed a 6-factor structure explaining 56.7% of the total variance. In confirmatory factor analysis, the model fit indices of the structure created by factor aggregation technique were CMIN/df = 2.135; RMSEA=0.06; GFI=0.866; NFI= 0.81, CFI=0.887, TLI=0.868; IFI=0.89; has been obtained as; When the standardized correlation coefficients are all t values obtained for the items at an acceptable level and the model goodness criteria are considered; It was found that the fit of the measurement model was achieved. In the reliability calculation of the scale, ICC: 0.993 and Cronbach's alpha: 0.997 were found for the scale.