Toplam kalite yönetiminin örgütsel yenilikçiliğe etkisi: Bir alan araştırması
The effect of total qality management on organizational innovation: A field study
- Tez No: 749039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSEMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde işletmeler rekabetin küreselleşmesi sonucunda yeni stratejiler planlamakta ve işletme faaliyet verimliliğini arttırıcı teknikler kullanmaktadır. Müşteri ihtiyaçları ve istekleri için üretilen ürün ya da sunulan hizmetin kaliteli olabilmesi için üst yönetimden başlayarak, çalışana kadar herkesin katılımını hedefleyen toplam kalite yönetimi uygulayan işletmeler verimli performans elde etmektedir. İşletmeler Toplam Kalite Yönetimi'ni uygularken rekabet avantajı elde edebilmek için iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerini sürekli bir döngü haline getirmektedir. Gelişme ve değişmeler sürekli olarak sağlandığında işletme içerisinde oluşan dirençler azalmaktadır. Bu araştırmanın amacı; Toplam Kalite Yönetimi'nin Örgütsel Yenilikçilik üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma için Demografik Bilgi Formu ölçeği, Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ölçeği ve Örgütsel Yenilikçilik ölçeği kullanılmıştır. Çalışanlar aracılığıyla aktif saha çalışmaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Analizler SPSS 21.0 ve AMOS 21.0 programı ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Analizlerde parametrik olan Bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular neticesinde TKY Uygulamaları, Örgütsel Yenilikçiliği pozitif ve anlamlı etkilemekte olduğu sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses plan new strategies as a result of the globalization of competition and use techniques that increase buisness activity efficiency. In order for the product or service produced for customer needs and requests to be of high qualiyt, enterprises that implement total qualıty management, aiming at the partcipation of everone, starting from the top management to the employee, achieve efficient performance. Businesses turn their improvement and development activities into a continuous cycle in order to gain competitive advantage while applying total quality management. When developments and changes are provided continuously, the resistance that occurs within the business decreases. The purpose of this research; To reveal the effect of Total Quality Management On Organizational innovation. Demographic information from scale, Total Quality Management practices scale and Organizational innovation scale were used for the research. Active field studies were tried to be determined by the employees. Analyzes were performed with SPSS 21.0 and AMOS 21.0 program and were studied at %95 confidence level. Independent groups t-test, ANOVA test, and Pearson correlation were used in the anlayses. As a result of the findings obtained from the analyzes, it was concluded that TQM practices affect Organizational Innovation positively and significantly.