Azerbaycan halk edebiyatında Erzurum
Erzurum in Azerbaijan folk literature
- Tez No: 749044
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUREDDİN MEMMEDLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Azerbaycan sözlü, klasik, yeni dönem ve günümüz edebiyatında Türklük, Türkiye algısı önemli yer tutmakta, bu kapsamda Azerbaycan nazarında Türkiye'nin çeşitli şehir ve bölgeleri de dile getirilmektedir. İstanbul, Ankara, Sivas, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır mekân imgeleri şiirlerde, diğer türlerden olan eserlerde etken şekilde geçmiştir. Bu çalışmada Azerbaycan halk edebiyatında Erzurum ile ilgili ürünler ele alınır. Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalı Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bilim dalı yüksek lisans programında hazırlanan bu tez çalışmasında Azerbaycan halk edebiyatındaki Erzurum konulu çeşitli örneklerin etkenliğini belirlemek, ortaya koymak amaçlanmıştır. Türkiye halk edebiyatındaki bilinen örneklerle Azerbaycan halk edebiyatındaki aynı konulu mani, halk öyküsü, âşık şiiri, masal, koşma ve diğer türlerle karşılığı olan ürünlerin karşılaştırılması ve söz konusu alanda yeni bilgilere, yeni materyallere ulaşılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, kendi alanında yenilik ve özgünlük yaratacağı iddiasındadır: Çalışmanın hem edebiyat bilimine hem de okurlara, özellikle bu alanda merakı olan topluma faydalı olacağı düşünülmektedir. Araştırma yöntemi kapsamında milli ve manevi seciyeler reddedilmeden bilimsel açıdan çalışmaya yaklaşılmıştır. Azerbaycan edebiyatındaki ilgi metinlerin incelenmesi, değerlendirilmesi, Azerbaycan ve Türkiye halk edebiyatı ürünlerinin karşılaştırmalı edebiyat bilimi yönünden çözümlemeleri ile çalışma ortaya konmuştur. Azerbaycan halk edebiyatı alanında bugüne kadar yapılan araştırmalar, çalışmalar eşliğinde sözlü eserlerin taranarak, Erzurum adının geçtiği eserler ve kısımlar değerlendirilerek, halk edebiyatında Erzurum başlığı altına dâhil edilmiştir. Azerbaycan halk edebi ürünlerinde Erzurum mekân imgesi yanında zaman yönünden incelemeler de çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception of Turkishness and Turkey has an important place in Azerbaijani oral, classical, new period and today's literature, and in this context, various cities and regions of Turkey are also mentioned in the eyes of Azerbaijan. Istanbul, Ankara, Erzurum, Kars, Ardahan, Igdir, Sivas, etc. it is reflected in the products in the works. From this point of view, only products related to Erzurum are considered in the Azerbaijani folk literature. It is aimed to determine and reveal the activities of various works on Erzurum in Azerbaijan folk literature. Mani, folk tale, minstrel poem, fairy tale, etc., which are the same theme in Azerbaijan folk literature with known examples in Turkish folk literature. It is aimed to compare the type and equivalent products. Reaching new information and new materials in this field has been the main target. It is believed that this work will create innovation and originality in its field. It is thought that the prepared study will be beneficial both to the science of literature and to the readers, especially to the society who is curious in this field. Within the scope of the study, the national and spiritual characteristic structure has been dealt with scientifically without rejecting it. Comparative literature studies, text analyzes, evaluations and poetry/quatrain analyze of the products of Azerbaijan and Turkey folk literature have been revealed. In the field of Azerbaijani folk literature, studies conducted to date, accompanied by studies, oral and written works have been scanned, the points where the name Erzurum has been mentioned have been evaluated and included under the title Erzurum in folk literature. Erzurum, space and time reviews of Azerbaijani folk literary products have also been included in the study.