Sıçanlarda sinapik asit uygulamasının penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of sinapic asid on penicillininduced epileptiform activity in rats
  1. Tez No: 749086
  2. Yazar: AYÇA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN BEYAZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Epilepsi, pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişen, tekrarlayıcı nitelikte ve spontane nöbetlerle karakterize bir hastalıktır. Oksidatif strese yol açan birçok faktör, epilepsi gibi dejeneratif ve kronik nöronal bozuklukların fizyopatolojisinde rol oynar. Bu çalışmanın amacı; antioksidan, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olan sinapik asidin (3,5-dimetoksi-4-hidroksisinnamik asit, SA), penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 42 yetişkin 230±30 gr erkek Wistar sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar SHAM, kontrol (KONT), diazepam (DZM), sadece SA (SSA), 10 mg/kg SA (SA_10) ve 20 mg/kg SA (SA_20), olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Penisilin dışındaki tüm maddeler intraperitoneal olarak (i.p.) uygulanmıştır. Sıçanlar intraperitoneal üretan uygulaması ile anestezi altına alınmış ve sıçanların sol korteks üzerindeki somatomotor alanına elektrotlar yerleştirilerek 120 dakikalık elektrokortikogram (ECoG) kaydı alınmıştır. Deney sonunda tüm hayvanlarından alınan serum örneklerinden ELİSA metodu ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri belirlenmiştir. ECoG kayıtlardan elde edilen veriler, ilk epileptiform aktivitenin başlama zamanı, epileptiform aktivitenin diken dalga sıklığı (DDS), toplam DDS ve diken dalga genliği (DDG) üzerindeki etkilerini incelemek için analiz edilmiştir. Veriler incelendiğinde, SA_10 ve SA_20 gruplarının epileptik nöbet başlama zamanı, KONT grubuna göre daha uzun bulunmuştur. Benzer şekilde, SA_10 ve SA_20 gruplarının zamana bağlı DDS ve toplam DSS'ları, KONT grubuna göre düşük bulunmuştur. DDG bakımından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (bazı zaman periyotları hariç). SA_10 ve SA_20 gruplarının SOD, CAT ve GPx seviyeleri, KONT ve SHAM gruplarından daha yüksek bulunurken MDA seviyelerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, SA'nın, ilk epileptik nöbetin başlama zamanını uzattığı, zamana bağlı DDS ve toplam DDS sayısı bakımından azaltıcı yönde etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca önemli antioksidan seviyelerinde artışa sebep olduğu bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar SA'nın epilepsi tedavisinde antiepileptik olarak kullanılacağı ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tutacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease that develops due to many different causes and is characterized by recurrent and spontaneous seizures. Many factors, such as oxidative stress, play a role in the physiopathology of degenerative and chronic neuronal disorders such as epilepsy. The aim of this study was to investigate the effects of sinapic acid (3,5-dimethoxy-4-hydroxycinnamic acid, SA), which has antioxidant, antimicrobial, anti-inflammatory and anticancer effects, on penicillin-induced epileptiform activity. In study, 42 adult 230±30 g male Wistar rats were used. Rats were divided into 6 groups as SHAM, control (KONT), diazepam (DZM), only SA (SSA), 10 mg/kg SA (SA_10) and 20 mg/kg SA (SA_20). All substances except penicillin were administered intraperitoneally (i.p.). The rats were anesthetized by i.p. administration of urethane, and electrodes were placed on the somatomotor area on the left cortex, and a 120-minute electrocorticogram (ECoG) recording of the rats was recorded. At the end of the experiment, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), and malondialdehyde (MDA) levels were determined by the ELISA method from serum samples were taken from all animals. The onset time of the first epileptiform activity time-dependent spike wave frequency (DDS), total DDS and spike wave amplitude (DDG) of epileptiform activity were analyzed from the data obtained from ECoG recordings. When the data was examined, SA_10 and SA_20 groups found the first epileptic seizure onset time to be longer than the CONT group. Similarly, time-dependent DDS and total DSS of SA_10 and SA_20 groups were found to be lower than the KONT group. There was no significant difference between the groups in terms of DDG (except for some time periods). While SOD, CAT and GPx levels of SA_10 and SA_20 groups were higher than CONT and SHAM groups, MDA levels were found to be lower. As a result, it was determined that SA prolongs the onset of the first epileptic seizure and has a decreasing effect on the number of time-dependent DDS and total DDS. It has also been found to cause an increase in important antioxidant levels. These results suggest that SA will be used as an antiepileptic in the treatment of epilepsy and will shed light on future studies.