From hero to zero. Understanding democratic backslidingprocess in Poland after 2015
Zirveden sıfıra. 2015 yılından sonra Polonya'daki demokratik gerilemeyi anlamak
  1. Tez No: 749123
  2. Yazar: KATARZYNA ZDZISLAWA GUCIA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda“popülizm”terimi, siyasi tartışmalarda ve medyada tekrar tekrar kullanılan bir terim haline gelmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği'ndeki siyasi durum göz önüne alındığında;“aşırı sağ popülizmin”Avrupa'da da yayıldığını görüyoruz. Fransa, Avusturya ve Almanya parlamentolarında, sağ eğilimli popülist partilerin temsilcilerinin sayısının artması ve İngiltere'nin, ülkedeki aşırı sağın etkisiyle Avrupa Birliği'nden çıkması bunun kanıtıdır. Bu çalışmada, Polonya Hukuk ve Adalet Partisi de aşırı sağ parti olarak tanımlanmaktadır. Tezin ana sorusu; hangi krizlerin aşırı sağcı Avrupa popülizminin büyümesine yol açtığıdır. Çalışma önce Avrupa'da son yirmi yıldaki popülizm eğilimlerini incelemekte, ardından Polonya'daki benzer eğilimleri ve tercihleri bir vaka çalışması şeklinde ele almaktadır. Ardından, Spragens'in Kaos Teorisi'ni kullanarak bulguları analiz eden çalışma, Polonya'daki demokratik gerilemeyi etkileyen faktörleri araştırmakta ve Polonya'daki bu partilerin geleceğini tahmin etmeye çalışmaktadır. Tez, işsizlik ve durgunluk olarak yansıyan ekonomik krizin ve yasadışı göçlerle gelen toplumsal krizin, Polonya'da sağcı popülizmin artan popülaritesinin iki ana nedeni olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the term populism has been used repeatedly in political debates and media. Given the political situation in the European Union, we also find that far-right populism has spread in Europe. The increase in the number of representatives of right-wing populist parties in the parliaments of France, Austria, and Germany, as well as the withdrawal of Britain from the European Union under the influence of the far-right in that country, is proof of this claim. In the case of the study, Poland, the Law, and Justice Party is also known as the far-right party. The main question of our article is what crises have led to the growth of right-wing European populism? The present study first examines the trends of populism and its tendencies over the last twenty years in Europe, then investigates the similar trends and preferences in Poland in a case study. Then, by analyzing our findings using Spragens' chaos theory, the study investigates the affecting factors of democratic backsliding in Poland and tries to predict the future of these parties in Poland. The thesis concludes that the economic crisis in the form of unemployment and recession and the social crisis in the form of illegal immigration are the two main reasons for the growing popularity of right-wing populism in Poland.