Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının yaşam kalitesi ve stresle başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi
Examination of the quality of life and stress coping methods of the Provincial Directorate of Youth and Sports Employees
  1. Tez No: 895709
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Çalışanlarının Yaşam Kalitesi ve Stresle Başa Çıkma Yöntemlerinin araştırılmasıdır. Yapılan çalışmaya Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışmakta olan 100 erkek 100 kadın olmak üzere 200 personel katılmıştır. Araştırmanın yöntemi ilişkisel tarama modeli niteliğindedir. Araştırmanın evreni; Kırşehir GSİM'nde çalışan 800 personelden oluşmaktadır. Örneklem ise; anketleri doldurmayı kabul eden gönüllü 200 personelden oluşmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; demografik bilgi formu, WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan personellerden alınan verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Değişkenlerin normallik testine bakılmıştır. Bu sebepten non-parametrik veri analizleri uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet ve medeni durum ikili grup bağımsız değişken analizinde Mann Whitney U Testi, çoklu grup analizinde Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Yaşam kalitesi, stres, stresle başa çıkma konularında genel bilgilere, açıklamalara ve bulgulara yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre; yaşam kalitesinin sosyal ilişkiler alt boyutu ile yaş arasında, çevre alt boyutu ile cinsiyet arasında, fiziksel sağlık, sosyal ilişkiler ve çevre ile medeni durum arasında, genel sağlık durumu, fiziksel sağlık, psikolojik sağlık ve çevre ile öğrenim düzeyi arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğrenim düzeyinde yüksek lisans ve doktora düzeyindeki farklar belirgin şekilde gözlemlenmiştir. Ayrıca, sosyal destek ile yaş ve medeni durum arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yaşam kalitesinin tüm alt boyutları ile refah seviyesi arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Stresle başa çıkma stratejileri arasında, kaçınma ile genel sağlık durumu arasında düşük düzeyde, problem odaklı başa çıkma ile de düşük düzeyde pozitif ilişkiler bulunurken, sosyal destek ile orta düzeyde pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Genel sağlık durumu ile fiziksel sağlık arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki, psikolojik durum ile orta düzeyde, sosyal ilişki ile düşük düzeyde ve çevre ile orta düzeyde pozitif ilişkiler gözlemlenmiştir. Fiziksel sağlık ile sosyal destek arasında orta düzeyde, psikolojik durum ile yüksek düzeyde, sosyal ilişkiler ile yüksek düzeyde ve çevre ile yüksek düzeyde pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Son olarak sosyal destek ile genel sağlık durumu arasında orta düzeyde pozitif, psikolojik durum ile yüksek düzeyde pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak GSİM çalışanlarının yaşam kalitesi ve stresle başa çıkma yöntemleri ile yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, çalışma süresi, refah seviyesi arasında anlamlı ve güçlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular ışığında çalışmada öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the Quality of Life and Stress Coping Methods of the Youth and Sports Provincial Directorate Employees. 200 personnel, 100 male and 100 female, working in the Kırşehir Youth and Sports Provincial Directorate participated in the study. The method of the research is relational screening model. The universe of the research consists of 800 personnel working in Kırşehir GSİM. The sample consists of 200 volunteer personnel who accepted to fill out the questionnaires. Data collection tools used in the research are demographic information form, WHOQOL-BREF Quality of Life Scale and Stress Coping Scale. Statistical analyses of the data obtained from the personnel participating in the research were made in IBM SPSS 22.0 package program. Normality test of the variables was checked. For this reason, non-parametric data analyses were applied. Mann Whitney U Test was used in the binary group independent variable analysis of gender and marital status of the participants, and Kruskal Wallis test was used in the multiple group analysis. General information, explanations and findings on quality of life, stress, and coping with stress are given. According to the research findings; significant differences were found between the social relations sub-dimension of quality of life and age, between the environment sub-dimension and gender, between physical health, social relations and environment and marital status, between general health status, physical health, psychological health and environment and education level. Differences in education level were observed significantly at the master's and doctorate levels. In addition, significant differences were found between social support and age and marital status. Significant differences were found between all sub-dimensions of quality of life and welfare level. Among the stress coping strategies, low-level positive relationships were found between avoidance and general health status, and low-level positive relationships were found with problem-focused coping, while a moderate-level positive relationship was found with social support. A moderate-level positive relationship was observed between general health status and physical health, moderate-level positive relationships with psychological status, low-level positive relationships with social relationships and medium-level positive relationships with the environment. Moderate-level positive relationships were found between physical health and social support, high-level positive relationships with psychological status, high-level positive relationships with social relationships and high-level positive relationships with the environment. Finally, moderate-level positive relationships were found between social support and general health status, and high-level positive relationships with psychological status. As a result, it is seen that there is a significant and strong relationship between the quality of life and stress coping methods of GSİM employees and their age, gender, marital status, education level, working hours, and welfare level. In the light of the findings obtained, suggestions are presented in the study.