Egzersiz katılımcılarında beden imgesi ve fonksiyonel olmayan tutumların ilişkisinde sosyal görünüş kaygısının aracı rolü
The Mediating Role of Social Appearance Anxiety in the Relationship Between Body Image and Dysfunctional Attitudes in Exercise Participants
- Tez No: 749142
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı egzersiz yapan bireylerin beden imgesi (Bİ) ve fonksiyonel olmayan tutumların (FOT) ilişkisinde sosyal görünüş kaygısının (SGK) aracı rolünü incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya egzersiz yapan 133 kadın ve 145 erkek toplam 278 katılımcı katılmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Bedenini Değerlendirme Ölçeği”,“Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği Kısa Formu (FOTÖ-17)”ve“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”tüm katılımcılara çevrim içi olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, MANCOVA ve bootstrap yöntemi uygulanmıştır. Bulgular: MANCOVA analizine göre mükemmeliyetçilik ve bağımlılık puanlarında cinsiyete göre (p0,05), cinsiyete (p>0,05) göre anlamlı farklılık bulunamamıştır. Bİ puanlarında ise VKİ (p< 0,05) ve cinisyet*VKİ (p0,05) ve doğrudan etkisinin (p>0,05) anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the mediating role of social appearance anxiety in the relationship between body image and dysfunctional attitudes of individuals who exercise. Method: A total of two hundred seventy eight participants, one hundred thirty three women and one hundred forty five men, participated in this study.“Personal Information Form”,“Multidimensional Body Evaluation Scale”,“Dysfunctional Attitudes Scale Short Form (DASSF-17)”and“Social Appearance Anxiety Scale”were applied online to all participants. Descriptive statistics, MANCOVA and bootstrap methods were used in the analysis of the data. Results: According to MANCOVA analysis, a significant difference was found in perfectionism and addiction scores according to gender (p0.05) and gender (p>0.05). A significant difference was found in body image (BI) scores according to BMI (p< 0.05) and gender*BMI (p0.05) and the direct effect (p>0.05) of BI on perfectionism were not significant.