Sisplatinle indüklenen periferal nöropati modelinde mitokondriyal ATP duyarlı potasyum kanal agonisti diazoksitin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of mitochondrial ATP-sensitive potassium channel agonist diazoxide in a model of cisplatin-induced peripheral neuropathy
  1. Tez No: 749165
  2. Yazar: SENA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kanser tedavisinde platin ilaçların, özellikle sisplatinin, en etkili tedaviler arasında yer aldığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, ilacın ciddi yan etkileri vardır. Sisplatinin sitotoksik etkileri nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Kanser kemoterapisinde en kısıtlayıcı faktörlerden biri nörotoksisitedir. Bu çalışmada, bir periferal nöropati modelini indüklemek için kronik sisplatinuygulaması 3 mg/kg olarak 5 hafta boyunca haftada bir kez intraperitoneal (i.p) olarak uygulanmıştır. Diazoksit, mitokondriyal ATP'ye duyarlı potasyum kanalının seçici bir aktivatörüdür. Diazoksitin sisplatin nöropatisi üzerindeki olası etkilerini belirlemek için bu çalışmada 5 mg/kg ve 35 mg/kg dozlarında 5 hafta boyunca her gün i.p olarak uygulanarak davranışsal nosiseptif deneyler, sinir iletim hızı değerlendirmeleri, oksidatif stres belirteçleri ve proinflamatuar sitokin düzeylerinin yanı sıra hematoksilen-eozin ve masson trikrom boyama ve immunoblot çalışması yapılmıştır. Ek olarak, diazoksit ile sisplatinin birlikte uygulanmasının, sisplatinin antitümöral aktivitesi üzerindeki olası etkisi, sitotoksisite deneyleri ile in vitro olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been shown that platinum-based drugs, particularly cisplatin, are among the most effective cancer treatments. Nevertheless, the drug has severe adverse effects. Due to its cytotoxic properties, cisplatin has a restricted use. Neurotoxicity is one of the most limited factors in cancer chemotherapy. In this study, a model of peripheral neuropathy was induced by chronic injection of 3 mg/kg cisplatin intraperitoneally (i.p.) once each week for five weeks. Diazoxide is a selective activator of the ATP-sensitive potassium channel in mitochondria. In this study, behavioral nociceptive experiments, nerve conduction velocity measurements, oxidative stress markers and proinflammatory cytokine levels, as well as hematoxylin-eosin and Masson trichrome staining and immunoblot analysis were performed to determine the potential effects of diazoxide on cisplatin neuropathy. In vitro cytotoxicity tests were also used to evaluate the potential effect of co-administration of diazoxide and cisplatin on the antitumor activity of cisplatin.