Türkiye'de sigortacılık sektörünün piyasa yapısı ve yoğunlaşma düzeyi
Market structure and concentration level of the Turkish insurance sector
- Tez No: 749179
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekonomik çevre pek çok riski içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle sigortacılık faaliyetleri hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından önemli bir faaliyet alanıdır. Gelişmekte olan ülkelerde sigortacılık faaliyetlerine verilen önem gelişmiş ülkelere daha sınırlıdır. Gelişmiş ülkelerde sigortacılık sektörü ekonomiyi daha fazla destekleyebilmektedir. Bu durum birçok faktörün yanı sıra özellikle rekabetin oluşması ile ilgilidir. Gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımların sayısı artıkça rekabette artacaktır. Bu çalışmada Türk sigortacılık sektöründe yabancı yatırımların piyasa yoğunlaşma düzeyine etkileri araştırılmaktadır. Sigortacılık sektöründeki firma hem bir bütün olarak hem de yerli ve yabancı firmalar ayrımı yapılarak analiz edilmektedir. Çalışmada analizler poliçe türlerine göre poliçe adedi ve prim tutarı üzerinden yapılmaktadır. 2013 ve 2021 yılları arası dönemi kapsayan çalışmada N-Firma Yoğunlaşma İndeksi (CR4, CR8), Herfindahl Hirschman İndeksi (HHI), Entropi (EI) ve Rosenbluth (RI) yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmada ayrıca uyum analizi ile hangi poliçe türlerinin benzer piyasa yapısına sahip oldukları araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre uluslararası rekabet gücüne sahip yabancı yatırımlar, genel olarak hem poliçe adedi hem de prim adedi açısından yoğunlaşma düzeyini düşürme ve piyasayı daha rekabetçi bir yapıya kavuşturma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
The economic environment contains many risks. For this reason, insurance activities are an important field for both developed and developing countries. The importance given to insurance activities in developing countries is more limited to developed countries. The insurance sector in developed countries can support the economy more than developing countries. This is related to many factors, especially competition. As the number of foreign investments needed by developing countries increases, competition will increase. In this study, the effects of foreign investments on market concentration level in the Turkish insurance sector are investigate. The firms in the insurance sector is analyzed both as a whole and by distinguishing between domestic and foreign firms. The analyzes are made according to the insurance policy types, on the number of insurance policies and the insurance premium. In the study covering the period between 2013 and 2021 using N-Firm Concentration Index (CR4, CR8), Herfindahl Hirschman Index (HHI), Entropy (EI) and Rosenbluth (RI) methods. It is also investigated which policy types have similar market structure with the correspondece analysis. Foreign investment with international competitive power tends to decrease the concentration level in terms of both the number of insurancec policies and the insurance premiums and to make the market more competitive.