Effect of lipopolysaccharides extracted from Escherichia coli on cancer cells
Escherichia coli'den özütlenen lipopolisakkaritlerin kanser hücerleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 749182
  2. Yazar: OMAR MUWAFAQ JASIM ALTAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, PROF. DR. HAYAM ADEL IBRAHİM AL-TAIE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanser, normal hücre bölünmesi ve büyümesinin bozulması ile karakterize kalıtsal bir hastalıktır. Kanser genlerindeki mutasyonlarla yayılır. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı hücrelerinde (rahim alt kısmı) ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı, E. coli kaynaklı lipopolisakkaritlerin (LPS) rahim ağzı kanseri hücrelerini nasıl etkilediğini görmektir. LPS, iki E. coli suşundan, BL21DE3 ve DH5- izole edildi. İzole edilen LPS, niteliksel olarak nicelendirildi. Gen ekspresyon profili ve LPS etki mekanizması derinlemesine incelendi. E. coli (BL21DE3) lipopolisakkaritinin Escherichia coli'den (DH5-) daha yüksek olduğu bildirildi. Sonuç olarak, araştırmada E. coli suşu BL21DE3'ten izole edilen LPS kullanıldı. LPS tedavisi, rahim ağzı kanseri hücrelerinde NF-B, TRIF ve IRF3 ekspresyonunu artıran TLR-4 ekspresyonunu yükseltti. Bulgular, LPS'nin yalnızca kanser gelişimini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda kanseri, doğuştan gelen bağışıklığı ve iltihabı düzenlediğini göstermektedir. TLR4-NF-B-LPS yolu yoluyla bağışıklıktan kaçış daha derinlemesine araştırılmalıdır. LPS-TLR4 sinyal yolu, rahim ağzı kanseri için potansiyel bir terapötik hedef olarak yeni ilaç geliştirilmesine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a hereditary illness characterized by disruption of normal cell division and growth. It spreads by mutations in cancer genes. Cervical cancer arises in the cervix cells (uterine lower portion). The aim of the study is to see how lipopolysaccharides (LPS) from Escherichia coli affect cervical cancer cells. The LPS was isolated from two E. coli strains, viz. BL21DE3 and DH5-α. The isolated LPS was quantified qualitatively. The gene expression profile and LPS action mechanism were examined in depth. E. coli BL21DE3 lipopolysaccharide was reported to be higher than E.Coli DH5-α. As a result, the LPS isolated from E. coli strain BL21DE3 was employed in the investigation. The LPS treatment raised Toll-like receptor 4 (TLR-4) expression, which boosted nuclear factor-κβ (NFκB), TIR Domain-Containing Adaptor-Inducing Interferon-β (TRIF), and Interferon Regulatory Factor – 3 (IRF3) expressions in SiHa and HeLa cervical cancer cell lines. The findings show that LPS not only promotes cancer development but also regulates inflammation and innate immunity. Immune evasion through TLR4-NFκB-LPS pathway should be researched in more depth. This pathway may lead to new medication development as a potential therapeutic target for cervical cancer.