Akdeniz diyetinin emziren annelerin depresyon skorlarına ve bebeklerinin fiziksel gelişimine etkisi
The effect of the mediterranean diet on the depression score of breastfeeding mothers and the physical development of the babies
  1. Tez No: 749200
  2. Yazar: EFTAL GEÇGİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeterli beslenme ve ruh sağlığının iyi olması emzirme başarısının gereken şartlarındandır. Emziren annelerde PPD kötü beslenmeyle ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı; PPD olan emziren annelerde Akdeniz diyetinin depresyon skorları ve bebeğin fiziksel gelişimi üzerine etkisini incelemektir. Sağlam çocuk kontrolü için hastaneye başvuran 1 yaş altı emzirilen ve kronik hastalığı bulunmayan bebek annelerine EPDS doldurtuldu ve puanı ≥12 olanlar depresif olarak değerlendirildi. Çalışma 12 hafta Akdeniz diyeti uygulayan müdahale (n=31) ve T.C. Sağlık Bakanlığı'nın emziren anne beslenmesindeki önerileri doğrultusunda bir beslenme planı uygulayan kontrol grubuyla (n=29) sürdürüldü. Katılımcılara; genel bilgileri içeren anket formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, 24 saatlik fiziksel aktivite kayıt formu uygulandı. Beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesinde 72 saatlik besin tüketim kaydı, SYİ-2010 ve Akdeniz diyeti uyum ölçeği kullanıldı. Veriler tanımlayıcı ve analitik istatistiksel yöntemler ile değerlendirildi. Çalışmanın 4. haftasında müdahale grubunun kontrol grubuna göre depresyon skorları anlamlı derecede düşük iken 12. haftada istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Antropometrik ölçümlerde 12.haftada müdahale grubunun bebeklerinde yaşa göre boy uzunluklarının anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Başlangıçta her iki grupta annelerin besin tüketim kayıtları önerilen alım düzeylerinin altında ve diyet kalitesi düşük iken çalışma sonunda müdahale grubu, kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulundu. Akdeniz diyetine uyuma göre yeniden gruplandıklarında diyete sıkı uyumlu grubun depresyon puanlarının, 4 ve 12. haftada diğer gruplardan anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak; Akdeniz diyetinin emziren annelerde PPD semptomlarını azaltmada etkili olabileceği sonucuna varıldı. Sağlam çocuk takipleri sırasında annelere PPD anketi uygulanmalı ve puanı yüksek saptananlar psikolog/psikiyatri desteğinin yanı sıra beslenme açısından değerlendirilmeli, uygulayabilecek annelere Akdeniz diyeti önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition and good mental health are necessary for breastfeeding success. PPD in breastfeeding mothers is related to malnutrition. The aim of this study to examine the effect of Mediterranean diet (MD) on depression scores and physical development of infants. Mothers of infants under the age of 1 who were breastfed and healthy applied to the hospital for appointment were filled for EPDS and those with a score of ≥12 were considered depressed. The study included interventions (n=31) who followed a MD for 12 weeks and the control group (n=29) who applied a nutrition plan in line with the recommendations of the Ministry of Health. A questionnaire form containing general information, multidimensional perceived social support scale, PAL, 72-hour food consumption record, HEI-2010 and MEDAS scale were used and data were analyzed. Depression scores of the intervention group were only significantly lower than the control group in the 4th week. The infants of intervention group had a significantly higher height for age in 12th week. When participants were regrouped according to adherence to the MD, the depression scores of the strictly adhered to diet group were found to be significantly lower than other groups in 4th-12th weeks. As a result, it was concluded that the MD may be effective in lowering PPD symptoms. PPD questionnaire should be applied to mothers during healthy child follow-ups, and those with high scores should be evaluated in terms of psychologist/psychiatry support, and a MD should be recommended.