Yeni güvenlik yaklaşımları çerçevesinde Avrupa Birliği'nin sağlık güvenliği politikaları: Covid-19 pandemisi örneği
Policies of health security of the European Union in the context of new security approaches: The case of Covid-19
- Tez No: 749274
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ SONER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Salgınların insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılarak pandemilere dönüşmeleri, savaşlar ve devlet dışı aktörlerin eylemlerinde insan sağlığını doğrudan hedef alacak şekilde kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer ajanları silah olarak kullanmaları güvenlik anlayışının değişmesine sebep olan etkenler arasındadır. Bu sebeple hem uluslararası güvenlik hem de yerel/bölgesel sağlık güvenliği ön plana çıkmaktadır. Yapılan tez çalışmasında hem AB'nin sağlık güvenliği politikaları hem de bu sağlık güvenliği politikalarının Covid-19 Pandemisi Avrupa Kıtası'na yayıldıktan sonra AB'nin Covid-19'a karşı mücadelesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma“Yeni Güvenlik Yaklaşımları”,“Avrupa Birliği'nin Sağlık Güvenliği Politikaları”,“Covid-19 Pandemisi Sürecince AB'nin Sağlık Güvenliği Politikaları”başlıkları altında üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasında, Soğuk Savaş sonrasında genişleyen güvenlik anlayışıyla literatürde yerini alan sağlık güvenliği kapsamında AB'nin daha önce karşılaşmış olduğu sağlık güvenliği tehditleri sonrasında kurumsal yapısının Covid-19'a karşı başarılı Birlik yönetimi gösterip gösteremediğine dair süreç incelenmiştir. İngilizce ve Türkçe literatür taramasından faydalanılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmada belirtilen tarih aralığında AB'nin Covid-19 Pandemisi sürecinde göstermiş olduğu mücadele dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of epidemics among people and their transformation into pandemics, the use of chemical, biological, radioactive and nuclear agents as weapons that directly target human health in the wars and the actions of non-state actors are among the factors of a change in the understanding of security. For this reason, both international security and local/regional security come to the fore. In the thesis study, it was aimed to examine both the EU's health security policies and the EU's fight against Covid-19 after the Covid-19 Pandemic spread to the European Continent. The study consists of three parts under the headings of“New Approaches to Security”,“Health Security Policies of the European Union”,“Health Security Policies of the EU During the Covid-19 Pandemic”. In the thesis, the process of whether the institutional structure can show successful Union management against Covid-19 after the health security threats that the EU has faced before within the scope of health security, which has taken its place in the literature with the expanding security understanding after the Cold War, has been examined. English and Turkish literature review was used. In the conclusion part, an evaluation was made by taking into account the struggle of the EU during the Covid-19 Pandemic period in the date range specified in the study.