İki farklı restoratif materyal kombinasyonları ile restore edilen endodontik tedavili üst küçük azı dişlerin kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance strength of endodontically treated maxillar premolars restored with two different restorative material combinations
- Tez No: 749331
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, endodontik tedavi görmüş MOD kaviteli üst küçük azı dişlerin farklı materyaller ve kombinasyonlarıyla restore edilmesinin tüberkül hareketi ve kırılma direnci üzerine etkilerini in vitro olarak incelemekti. Çalışmada 168 adet insan üst küçük azı dişi kullanıldı. Dişler seçilip yüzeyleri temizlendikten sonra, MOD kaviteler hazırlanıp, endodontik tedavileri yapıldı. Daha sonra dişler 14 gruba ayrılarak EverX Posterior, Surefill SDR, G-aenial Universal Injectable, Biodentine, Fuji 2 LC, Filtek Bulk-fill Posterior ve Tetric N-ceram ile farklı kombinasyonlarla restore edildi. Tüberkül hareketlerinin ölçümü, tüberkül tepelerindeki referans noktaları dikkate alınarak stereo mikroskop (Leica, Germany) kullanılarak başlangıç, restorasyon sonrası 5.dakika,24 ve 48.saatte yapıldı. Tüberkül hareketi ölçümleri yapıldıktan sonra kırılma dayanımı testi üniversal test cihazı (İnstron, Llyod, UK) kullanılarak yapıldı. Kırılma dayanımı değerleri Newton (N) cinsinden kaydedildi. Daha sonra kırılma tipleri belirlendi. Her bir grupta grup içi karşılaştırmalarda, tüberkül hareketi değişim değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). Bulk-fill Posterior ve Tetric N-ceram uygulanan gruplar karşılaştırıldığında sadece alt tabaka olarak EverX Posterior uygulanan gruplarda ölçüm yapılan bütün zamanlarda gruplar arasında tüberkül hareketi değişim değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, endodontik tedavi görmüş MOD kaviteli dişlerin tüberkül hareketi ve kırılma direnci üzerine kullanılan restoratif materyal ve kombinasyonların etkilerinin farklı sonuçlara sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was in vitro evaluation of the effects of restoring endodontically treated, MOD cavitiy maxillary premolars using different materials and their combinations on tubercule movement and fracture resistance. 168 human maxillary premolar teeth were used in the study. After the teeth were selected and their surfaces were cleaned, MOD cavities were prepared and endodontic treatments were performed. Than, teeths were divided into 14 groups and restored with different combinations of EverX Posterior, Surefill SDR, G-aenial,Universal Injectable, Biodentine, Fuji 2 LC, Filtek Bulk-fill Posterior,Tetric N-ceram. Tubercle movements were measured initially and 5 minutes, 24 and 48 hours after restoration, using a stereo microscope (Leica, Germany) considering the reference points on the tubercle apex. Following the tubercle movement measurements, the fracture strength test was performed using a universal testing device (Instron, Llyod, UK). Fracture strength values was recorded in Newtons (N) for each specimen. Then the fracture types were determined. In all of the groups a statistically significant (p0,05). When the Bulk-fill Posterior and Tetric N-ceram applied groups were compared, there was a statistically significant difference in tubercle movement change values between the groups at all times when the measurements were made only in the groups with EverX Posterior applied as the lower layer (p0.05). The findings of this study showed that the restorative materials and combinations used to restore teeth with MOD cavities treated endodontically, caused different results on the tubercle movement and fracture resistance.