Tiroid hormon değişikliklerinin ve tiroid ameliyatının sıçanlardaki bağırsak mikrobiyotasına etkisi
The impact of thyroid hormone alterations and thyroidectomy on gutmicrobiota in rats
- Tez No: 952471
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ANAFOROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tiroid fonksiyon bozuklukları hem endokrin hem de sistemik düzeyde çok sayıda fizyolojik süreci etkileyen klinik tablolardır. Son yıllarda, gastrointestinal sistemdeki mikrobiyal toplulukların, hormonal denge ve metabolik işlevlerle olan karşılıklı ilişkisi giderek daha fazla ilgi görmektedir. Mikrobiyota; bağışıklık sisteminin modülasyonu, hormonal homeostazın sürdürülmesi ve mikro besinlerin emilimi gibi birçok temel biyolojik süreçte aktif rol oynamaktadır. Bu süreçlerin birçoğu, doğrudan ya da dolaylı yoldan tiroid fonksiyonlarıyla bağlantılıdır. Mikrobiyotadaki dengenin bozulması, intestinal geçirgenlik artışı ve konak immün yanıtındaki değişikliklerle birlikte hormonal sistemleri de etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda, 'bağırsak-tiroid aksı' kavramı geliştirilmiştir. Mikrobiyotanın tiroid fonksiyonlarını etkileyebileceği; ayrıca tiroid hormonlarının da mikrobiyal kompozisyon üzerine belirleyici olabileceği öne sürülmüştür. Bu deneysel çalışmada, Wistar Albino cinsi sıçanlarda kimyasal (levotiroksin ve metimazol) ve cerrahi (subtotal tiroidektomi) yollarla oluşturulan tiroid fonksiyon bozukluklarının bağırsak mikrobiyal kompozisyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Toplam 25 sıçandan üç farklı zamanda alınan dışkı örnekleri üzerinden 16S rRNA temelli mikrobiyota analizi gerçekleştirilmiştir. Deneysel oluşturulmuş hipotiroidi ve hipertiroidi modellerinde çeşitli taksonomik düzeylerde hem gruplar arası hem de grup içi zamana bağlı mikrobiyal değişiklikler izlenmiştir. Kimyasal ve cerrahi olarak oluşturulmuş hipotiroidi gruplarında Desulfobacterota ve Muribaculaceae artarken, hipertiroidi grubunda Campylobacterota artışı ile Lactobacillus kaybı gösterilmiştir. Ayrıca alfa çeşitliliğinde zamana bağlı artış, beta çeşitliliğinde ise farklılıklar gözlenmiştir. Filum düzeyindeki bolluk verileri kullanılarak oluşturulan karar ağacı modeliyle, zamana bağlı mikrobiyal değişimi yansıtan belirleyici taksonlar ortaya konmuştur. Çalışmamız, bağırsak tiroid aksının mikrobiyal düzeyde daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta olup, mikrobiyota temelli yaklaşımların gelecekte tiroid hastalıklarının yönetiminde potansiyel bir araç olabileceğini düşündürmektedir. Destekleyen Kuruluş: Acıbadem Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu
Özet (Çeviri)
Thyroid dysfunctions are clinical conditions that affect numerous physiological processes at both endocrine and systemic levels. In recent years, the reciprocal relationship between microbial communities in the gastrointestinal tract, hormonal balance and metabolic functions has garnered increasing attention. The gut microbiota plays an active role in many essential biological processes; including modulation of the immune system, maintenance of hormonal homeostasis, and absorption of micronutrients. Many of these processes are directly or indirectly linked to thyroid function. Disruption of microbial balance, increased intestinal permeability, and alterations in host immune responses may also influence hormonal systems. In this context, the concept of the“gut-thyroid axis”has been proposed. It is suggested that the gut microbiota may influence thyroid function, while thyroid hormones themselves may exert a regulatory effect on microbial composition. In this experimental study, the effects of thyroid dysfunctions induced chemically (via levothyroxine and methimazole) and surgically (subtotal thyroidectomy) on the gut microbial composition were investigated in Wistar Albino rats. A total of 25 rats were included, and fecal samples were collected at three different time points. Microbiota analysis was conducted using 16S rRNA sequencing. Significant microbial alterations were observed at various taxonomic levels both between groups and within groups over time in the experimental models of hypothyroidism and hyperthyroidism. An increase in Desulfobacterota and Muribaculaceae was noted in the hypothyroid groups (both chemically and surgically induced), while the hyperthyroid group exhibited an increase in Campylobacterota and a marked loss of Lactobacillus. In addition, a time dependent increase in alpha diversity and distinct differences in beta diversity were observed. A decision tree model based on phylum level abundance data identified key taxa reflecting time related microbial shifts. This study contributes to a better understanding of the gut-thyroid axis at the microbial level and suggests that microbiota targeted approaches may serve as potential tools in the future management of thyroid disorders. Funding Source: Acıbadem University Scientific Research Projects Commission