Hizmet işletmelerinde iş tatmini
- Tez No: 74939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Toplumsal ihtiyaçları karşılamak üzere kurulan örgütler çeşitli mal ve hizmet üretmek amacım taşırlar, örgütlerin bu amacım gerçekleştirmesi ise amaçlarına uygun niteliklerde çalışanları seçmekle mümkündür. Bir örgütte tüm diğer girdileri bütünleştiren ve işleyen emek girdisidir. Diğer yandan çalışanlar emeklerini belli bir örgütün kullanımına sunarak temel ihtiyaçlarım karşılayacak kazançlar elde ederler. Bu şekilde örgüt ile çalışanlar arasında karşılıklı bir alış veriş süreci başlar. îş yasanıma katılmak bireyler için bir dönüm noktasıdır. Ekonomik gelir sağlamasının yarımda iş, zihinsel ve fiziksel eylem, toplumsal iletişim, kendini değerli hissetme, güven gibi temel insan ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü karşılar. İş, bireyin kendini anlaması, saygınlık kazandırması, satın alma gücü sağlaması, mutlu bir aile yasanıma ortam hazırlaması, ileride istenen bir işe geçiş olanağı yaratması, insanın istediği gibi yaşaması, mutlu bir toplumsal yaşantı sağlaması, arkadaş edinmesi gibi anlamlara da gelmektedir. Yönetim süreci artık sadece örgütsel amaçların gerçekleştirilmesini değil, aynı zamanda bir örgüt üyesi olarak çalışanların ekonomik, toplumsal ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanması sürecini de üstlenmek durumundadır. Çalışanların ihtiyaçlarının karşılanmasındaki basan düzeyi ile örgüt amaçlarının çalışanlar tarafından benimsenmesi ve bu amaçlan gerçekleştirmek yolunda çaba harcama düzeyleri doğru orantılıdır. 1950'lerden sonra yönetimde verimlilikle birlikte çalışanların işten tatmin sağlaması da büyük önem kazanmıştır.Çağdaş yönetim artık nesnelerle ve çalışanlarla uğraşmaktan çok, çalışanların yaratıcı düşünmelerinden yararlanmaya çalışmaktadır. Çalışanların yaşantıları ve bilgileri örgütlerin en önemli girdileri olarak görülmektedir. Çalışanın örgütsel davranışı içinde uyum, oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Uyum örgüt ortamında, örgüt çalışmalarım sağlıklı bir biçimde yürütebilmesi için bireylerin verimli bir çalışma düzeniyle işyerindeki mutluluğunun korunması için gerekli ilişkiler sistemini zorunlu kılar. Çalışan açısından uyum çalışma yasanımda TATMİN, huzur ve mutluluk sağlar, örgüt açısından ise, verimli bir çalışmanın temel gereklerinden biridir. Çalışan bir toplumun üyesi olan insanın, çalışma ve üretim için güdülenmesi, bu uğraşılarında üretim sürecine yeterli performansla katılımının sağlanabilmesi, günümüz davranış bilimcileri insan kaynaklan yöneticilerinin çözmesi gereken“çalışan insanın davranışını istenen hedefe yönlendirme”uğraşılarının odak noktasını oluşturur. MOTİVASYON, İŞ TATMİNİ ve PERFORMANS'la ilgili yazın alanları tarandığında, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çalışanların gelişmiş ülke çalışanlarına göre iş tatminsizliğine götüren nedenlerin birbirinden ayrıldığı görülmektedir. MOTİVASYON, onun ayrılmaz bir parçası olan İŞ TATMİNİ ve bu parametreler üzerine oluşturulan PERFORMANS, günümüz toplum bilimlerinde yaygın kullanım alam olan birbiriyle çok yakın ilişkili kavramlardır. Çağdaş motivasyon kavramlarında yer alan yöntemler ve ileri sürülen önerileri göz önünde bulundurarak, çalışanların ihtiyaçlarına ve isteklerine anlaşılabilir, açık, güvenli ve tatmin edici bir çalışma ortamı yaratmak, yaratılan bu ortamda çalışan bireylerin istek ve ihtiyaçlarıyla örgüt amaçları arasında uyum sağlamak, insan kaynağından daha iyi yararlanmak amacıyla verim almak günümüz yöneticilerinin başta gelen görevi olmaktadır. IIIAyrıca, insan kaynaklan yöneticileri, çağdaş güdülenme kuramcıları tarafından geliştirilen yöntemleri, ortaya konmuş öneriler gözönünde bulundurarak çalışanların ihtiyaçlarına daha duyarlı bir çalışma ortamı yaratabilir ve çalışanlarda“denge kuramı”bulgularım yaşatarak, yararlı ve değerli bir iş yaptıkları duygusunu geliştirerek örgüt amaç ve değerlerini benimsemelerini, örgütün istekleri doğrultusunda işteki performansları nı arttırmalarını sağlayabilir ve verimliliklerini yükseltebilirler. Bu çalışmada, hizmet sektöründeki şirket çalışanlarının bağlı oldukları örgütlerinden bekledikleri, bu beklenenlerin karşılanma derecesi olarak kabul edebileceğimiz iş tatmini, motivasyon ve performans ilişkisi düzeyi bulgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aims of the organizations which are set up for obtaining social needs are to produce goods and service. But, if the favoruable qualified employers are chosen, this aim can be realized. In an organization labor input unifies other all of the inputs and processes them. In the other hand, the employees earn money that will compensate their basic need in reply to their working. So it starts the process of selling and buying between the organizations and employees. Joining the working life is a turning point for individuals. In addition to obtaining income, it compensates important part of the basic people needs as physical and mental action, social communication, confidence and etc. The job also means many things as obtaining prestige and purchasing power, preparing appropriate conditions for a happy family life, creating possibilities for new jobs, living as wish, obtaining happy social life and striking up new friendships. Today management must undertake not only realizing the organizational goals but also compensate employees' economic, social and physical needs. There is a direct relation between achievement level of the compensating of the employees' needs and adopting of organizational aims by employees, making an effort for realizing these aims. After 1950's, in addition to productivity, satisfaction of the employees' has gained more importance.The modern management doesn't have a down workers and objects. It deals with employees creative think. Employees life and knowledge are seen as most important input of the organization. Within the organizational behavior, harmony is so important. It necessitates the relatians system which obtains healthy working environment and protects the good fortune at the work place. The harmony obtains satisfaction, welfare and helpness to the employees and it's also basic condition of the productive working for the organizations. Basic point of the canalizing of the working people behavior to wanted target, which must be solved by today's social scientists and human resource managers, are to motivate of them for working and producing, and to join to producing period with efficient performance. When we search motivation, job satisfaction and performance, we see that reasons of the lack of satisfaction in the developing countries are different from developed countries' reasons. Motivation, job satisfaction which is unseparated part of the motivation and performance that is set up on these parameters are very close related concepts. Today's managers' most important task are to create clear, safe and satisfactory working setting for workers needs and wantings; and to get harmony between individual wantings and needs, and organizational goals; and to obtain yield by better making use of human resource. Furthermore, by taking into consideration some methods that are set up by human resource managers and modern motivation theorists, we can create a better job setting that is more appropriate to workers' needs and wants; and we implement balance theory. So the workers feel that they made more useful and estimable VIworks. And so their performance and productivity can be increased as appropriately to organizational goals. At this thesis study, hopes of the company workers from their related organizations; relations of job satisfaction, motivation and performance that we accepted them as level of the implementing of these hopes are tried to bring to light. VII