Konya türküleri üzerine bir inceleme TRT Türk halk müziği repertuvarında yer alan türküler
An analysis of Konya folk songs
- Tez No: 749392
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİDBEK BOLTABAYEV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada TRT Türk Halk Repertuvarındaki“Konya Türküleri”nin taranması sonucunda ulaşılan 96 Konya türküsü muhteva ve söz varlığı açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı Konya'ya ait türkü metinlerini düzenli bir şekilde bir araya getirerek bilimsel olarak incelemektir. Bu çalışma ile Konya türkülerinin tasnifi yapılarak Türk folklor araştırmalarında yapılacak olan diğer çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Türkü üzerine bir inceleme olduğundan türkünün oluşumu, tanımı, tarihçesi vs. gibi konulara değinilmiş, incelemenin daha anlaşılır olması için Konya'nın tarihî, coğrafi özellikleri ve kültürel durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın esasını Konya türkülerinin genel muhteva incelemesi, türkülerdeki söz varlığının tespit edilmesi oluşturmaktadır. Türküler söylendikleri yerler ve konuları bakımından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 96 Konya folk songs, which emerged as a result of scanning the“Konya Folk Songs”in TRT Turkish Folk Repertoire, were examined in terms of content and vocabulary. The aim of this research is to present a scientific study by regularly bringing together the folk song texts of Konya. Therefore, through the classification of Konya folk songs, it aims to shed light on further studies that need to be done in Turkish folklore songs. Since it is a study on the folk song, issues such as the formation, definition and history of the folk song are mentioned. In order to make the analysis more understandable, information about the historical, geographical features and cultural situation of Konya has been given. The basis of the study is to examine the general content of the Konya folk songs, and determine the vocabulary in the folk songs. Folk songs have also been studied in terms of the places where they were sung and their themes.