Sporcuların tepki sürelerini ölçmeye yönelik tasarlanan dijital biyomekanik test ve eğitim platformu cihazının incelenmesi
Presenting of the digital biomechanic test and training platform device designed to measure the response times of athletes
- Tez No: 749397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ayak bileği inversiyon yaralanmaları, sporcularda oldukça sık görülen yaralanma çeşididir. Yaralanmayı geçiren çoğu sporcu, ayak bileği instabilitesi, ayak-ayak bileği segmentinin (ABS) yetersiz motor kontrolü gibi rezidüel (kalıcı) semptomlarla spora dönmektedir. Sporcuların bu tür yaralanmayla karşılaşmaması ve ikincil yaralanma için risk faktörü oluşturan rezidüel semptomların üstesinden gelmesi için motor kontrol becerilerini arttırmaya yönelik denge testleri ve elektronik denge sistemleri kullanılmaktadır. Yalnız bu süreçte, denge testlerinin fonksiyonelliği tartışılırken, elektronik denge sistemlerinin yüklü maliyetleri dolayısıyla erişilebilirliği yaygın değildir. Dijital Biyomekanik Test ve Eğitim Platformu Cihazı (DBTEPC) bireylerin denge tahtası üzerinde dinamik denge performansı sırasında ayak bileği tepki sürelerini ölçerek motor kontrol kapasitesini monitörize etmek için tasarlanmış fonksiyonel ve elektronik bir cihazdır. Böylelikle, sporcuların ABS'nin motor kontrolü geliştirilerek, ayak bileği yaralanmalarına karşı koruyucu bir yaklaşım olarak kullanılacaktır. Bu çalışmanın amacı, DBTEPC'nın tasarımını ortaya koymak ve amacı doğrultusunda yaptığı ölçümlerin güvenilirliğini sınamaktır. Cihazın ölçümlerinin tutarlılığını sınamak için 20 amatör sporcunun (19.2 ± 1.1 yıl) yer aldığı çalışmada, 3 farklı seansta kaydedilmiş verilerin Sınıfiçi Korelasyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, Cronbach's Alpha Katsayısı tepki süresini belirlemede 0.89, tepki süresi miktarını belirlemede ise 0.92 bulunmuştur. Böylelikle DBTEPC'nın hayli güvenilir ölçümler yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ankle inversion injuries are frequently encountered in Athletes and most time players go back to the Sport with some residual deficits in the ankle joint like instability and inefficient motor control of the foot-ankle segment (FAS). To prevent this kind of injury and to overcome residual symptoms assumed as risk factors for secondary injuries, some balance tests and electronic balance systems are used to improve motor control of the FAS. But while the functionality of the balance tests are discussed, the digital devices are not affordable for general usage. The Digital Biomechanical Test and Training Platform Device (DBTEPC) is a functional and an electronic device designed to monitor the motor control capacity of the FAS by measuring ankle response times during dynamic balance performance of the individuals on a balance board. The aim of the study is to reveal the design of DBTTPD and to assess the internal consistency of the measurements obtained from DBTTPD to determine the reliability of the device. Twenty amateur athletes (19.2 ± 1.1 years) participated in the study. Three measurement sessions were organized two days apart. In statistical analysis, the Interclass Correlation Analaysis was used for estimating the internal consistency of the measurements of the tree trials. For the best result of response time score, the Cronbach Alpha Coefficient (CAC) was 0.89 value and for the number of response movements, the CAC was 0.92 value. So the reliability of the device was determined as highly reliable.