Kadın voleybolcularda göz-el tepki süresinin yaşa göre incelenmesi
Investigation of eye-hand response time in female volleyball players by age
  1. Tez No: 817551
  2. Yazar: EMRAH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEDE BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın voleybolcularda göz-el tepki sürelerinin yaşa göre incelenmesidir. Çalışmaya, Kırşehir ilinde 2022-2023 sezonunda Türkiye Voleybol Federasyonu'na bağlı alt yapı takımlarından Kırşehir Voleybol Akademi Kulübü'nde lisanslı oynayan 10-14 yaş arasındaki kadın sporcular arasından çalışmaya gönüllü olarak katılmayı onaylayan, yaş ortalamaları 11,95±1,33, vücut ağırlığı ortalamaları 46,69±10,35 ve boy ortalamaları 1,56±0,09 olan 59 kadın voleybolcu dahil edilmiştir. Voleybolcuların boy uzunluklarını ölçmek için Sera marka boy ölçüm cihazı; vücut ağırlıklarını ölçmek için Tanita BC-418 Segmental cihazı kullanılmıştır. Ayrıca voleybolcuların göz-el tepki sürelerini belirleyebilmek için ise Light Trainer Exercise sistemi Pro Set kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 analiz programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım ve varyans homojenliği göstermediğinden nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Yaş değişkenine göre karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H testi kullanılmış; Kruskal Wallis H testi sonucunda aralarında anlamlı fark bulunan grupların tespitinde Post-Hoc çoklu karşılaştırma analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası ilişki ise Spearman Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Çalışma sonucunda, kadın voleybolcuların yaş değişkenine göre boy uzunluğu ve vücut ağırlığı arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Yaş değişkenine göre çift el, baskın el ve baskın olmayan el değişkeni arasında görsel tepki süreleri bakımından anlamlı fark bulunmadığı saptanmıştır. Ayrıca yaşın görsel tepki süreleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmamakla beraber, görsel tepki bakımından eller arasındaki koordinasyonun yaşla birlikte gelişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine eye-hand reaction times in female volleyball players according to age. Among the female athletes between the ages of 10-14 who played licensed in Kırşehir Volleyball Academy Club, one of the infrastructure teams of the Turkish Volleyball Federation, in the province of Kırşehir in the 2022-2023 season, who voluntarily approved to participate in the study, their mean age was 11.95±1.33, body weight. 59 female volleyball players with an average weight of 46.69±10.35 and an average height of 1.56±0.09 were included. Sera brand height measuring device to measure the height of volleyball players; Tanita BC-418 Segmental device was used to measure body weights. In addition, the Light Trainer Exercise system Pro Set was used to determine the eye-hand reaction times of volleyball players. SPSS 22.0 analysis program was used in the analysis of the data obtained in the study. Since the data obtained did not show normal distribution and homogeneity of variance, nonparametric tests were used. The Kruskal Wallis H test was used in comparisons according to the age variable; Post-Hoc multiple comparison analyzes were used to determine the groups with significant differences as a result of the Kruskal Wallis H test. The relationship between groups was tested with Spearman Correlation analysis. As a result of the study, it was determined that there was a significant relationship between height and body weight of female volleyball players according to the age variable. According to the age variable, it was determined that there was no significant difference between the two-handed, dominant hand and non-dominant hand variables in terms of visual reaction times. In addition, although age does not have a direct effect on visual response times, it has been determined that coordination between hands in terms of visual response improves with age.