Pelvik inflamatuar hastalık tanısı ile hospitalize edilen hastaların tedavisinde klasik antibiyotiklerin etkinliği ve alternatif antibiyotik tedavi rejimlerine geçiş oranlarının belirlenmesi
Effectiveness of classic antibiotic therapy in patients hospitalized with a diagnosis of pelvic inflammatory disease and rate of switching to alternative antibiotic therapy regimes
- Tez No: 749402
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda PİH tanısı ile hastaneye yatırılarak tedavi başlanan hastaların klasik antibiyotiklere yanıtları, alternatif antibiyotiklere geçiş endikasyonları ve oranının belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2017-2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde PİH tanısı ile hospitalize edilen hastaların elektronik sistemde tanı kodları girilerek dosyalarına ulaşılmıştır. 18-65 yaş arası ve gebe olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kriterlerini karşılayan 133 hastanın bilgileri elektronik dosyaları üzerinden elde edilmiştir. Hastaların demografik verileri, tedavi öncesi ve sonrası labataruvar değerleri, başlangıç medikal tedavileri, klinik yanıtları, tedavi değişiklikleri, komplikasyon oluşup oluşmadığı, hastanede kalış süreleri kaydedilmiştir. Verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: 103 hastada (%77) klasik antibiyotik rejimlerinin enfeksiyon parametrelerinde gerileme ve klinik iyileşme sağladığı izlendi. 30 hastada (%23) alternatif antibiyotiklere gerek duyuldu. Alternatif antibiyotik kullanımına geçiş süresi, ortalama 3.45 gün idi. Alternatif antibiyotikler arasında en çok kullanılan ajan Piperasilin+Tazobaktam (Tazosin) idi. Hastaların boy, kilo ve BMI değerleri ile alternatif antibiyotik kullanımı ile arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemedi (p>0,05). Hastaların yaş ortalamaları alternatif antibiyotik kullananlarda daha yüksek bulundu (p=0,008). Alternatif antibiyotik tedavisine geçilen hastaların tedavi başlandığı günkü CRP değerleri ile tedavinin bittiği günkü CRP değerlerindeki düşme oranı, klasik tedavi ile tedavisi tamamlanan hastaların CRP'lerindeki düşme oranına göre daha fazla idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to determine the response to classical antibiotics, indications for switching to alternative antibiotics and the rate of patients who were hospitalized with the diagnosis of PID and started treatment. Materials and methods: In this study, the files of the patients who were hospitalized with the diagnosis of PID in the Health Sciences University Adana City Health Application and Research Center Gynecology and Obstetrics clinic between 2017-2022 were accessed by entering the diagnosis codes in the electronic system. Patients aged 18-65 years and non-pregnant were included in the study. Data of 133 patients who met the study criteria were obtained from their electronic files. Demographic data of the patients, pre- and post-treatment laboratory values, initial medical treatments, clinical responses, treatment changes, whether complications occurred, and hospital stay were recorded. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program was used to evaluate the data. Results: It was observed that classical antibiotic regimens provided regression in infection parameters and clinical improvement in 103 patients (77%). Alternative antibiotics were required in 30 patients (23%). The mean time to switch to alternative antibiotic use was 3.45 days. Piperacillin+Tazobactam (Tazosin) was the most used agent among alternative antibiotics. There was no significant difference between the height, weight and BMI values of the patients and the use of alternative antibiotics (p>0.05). The mean age of the patients was found to be higher in those using alternative antibiotics (p=0.008). The decrease in CRP values on the day the treatment started and the CRP values on the day the treatment ended in the patients who were switched to alternative antibiotic therapy were higher than the decrease in the CRP values of the patients whose treatment was completed with conventional therapy (p0.05).