Voleybol oyuncularında core kuvvet antrenman programının anaerobik güç, sürat ve statik denge üzerine etkisi
Effect of core strength training program on anaerobic power, speed and static balance in volleyball players
- Tez No: 749451
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybolculara uygulanan core kuvvet antrenman programının anaerobik güç, sürat ve statik denge üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamıza düzenli voleybol antrenmanı yapan 18-22 yaş arası 18 erkek voleybolcu gönüllü olarak katıldı. Denekler, deney grubu (n=9, yaş: 19.41 ± 2.48) ve kontrol grubu (n=9, yaş: 21.12 ± 2.32) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Kontrol grubu normal voleybol antrenmanlarına devam etti. Deney grubuna ise voleybol antrenmanlarına ek olarak 6 hafta boyunca haftada 3 gün core kuvvet antrenman programı uygulandı. Deney grubuna Mountain Climbers, Bicycle Crunch, Leg Raises, Russian Twist, Side Plank, Bridge, Abdominal Crunch, Jack Knife, Superman, Plank Jack olarak bilinen core egzersizler yaptırıldı. Statik denge skorları Biodex Balance System denge testi cihazı ile ölçüldü. Sürat testi (30 m) uygulandı. Anaerobik güçleri dikey sıçrama testi ile ölçüldü. Deney ve kontrol grupları arasındaki istatistiksel değerlendirme için Independent Samples T Testi kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of core strength training program applied to volleyball players on anaerobic power, speed and static balance. A total of 18 male volleyball players between the ages of 18-22, who regularly practice volleyball, participated in our study voluntarily. The subjects were divided into two different groups as the experimental group (n=9, age: 19.41 ± 2.48) and the control group (n=9, age: 21.12 ± 2.32). The control group continued their normal volleyball training. In the experimental group, in addition to volleyball training, a core strength training program was applied 3 days a week for 6 weeks. Core exercises known as Mountain Climbers, Bicycle Crunch, Leg Raises, Russian Twist, Side Plank, Bridge, Abdominal Crunch, Jack Knife, Superman, Plank Jack were performed on the experimental group. Static balance scores were measured with the Biodex Balance System balance test device. Speed test (30 m) was applied. Anaerobic power was measured with the vertical jump test. Independent Samples T Test was used for statistical evaluation between the experimental and control groups. Paired Samples T-Test was used for in-group comparisons.