Estetik cerrahi geçiren kadınların beden beğenisi ve estetik cerrahiyi kabulü: Kültürlerarası karşılaştırma
Body appreciation and acceptance of aesthetic surgery of women who undergoing aesthetic surgery: Cross-cultural comparison
- Tez No: 749500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma estetik cerrahi geçiren kadınların beden beğenisi ve estetik cerrahiyi kabulünün kültürlerarası karşılaştırılması amacıyla Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini sözel ve yazılı onam veren 85'i Batılı ülkelerde yaşayan, 65'i Türkiye'de yaşayan toplam 150 kadın hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı özellikler formu, Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ) ve Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği (ECKÖ) kullanıldı. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman's Korelasyon Katsayısı, Lineer Regresyon ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive and comparative study between October 2021 and March 2022 to compare the body appreciation and acceptance of cosmetic surgery among women who have undergone plastic surgery. The sample of the study consisted of a total of 150 female patients, 85 of whom lived in Western countries and 65 of whom lived in Turkey, who gave verbal and written consent. Descriptive Statistics Form, Body Appreciation Scale (BAS), and Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS) were used to collect of the data. Data were analyzed with descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Spearman's Correlation Coefficient, Linear Regression.