Yapılandırılmış bireysel anımsamanın palyatif bakım hastalarının semptom yönetimi, yaşam memnuniyeti ve öz aşkınlık üzerine etkisi
The effect of structured individual reminiscence on symptom management, life satisfaction and self transcendence of palliative care patients
  1. Tez No: 749539
  2. Yazar: CANAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma, palyatif bakımda tedavi görmekte olan hastalara uygulanan yapılandırılmış bireysel anımsamanın semptom yönetimi, yaşam memnuniyeti ve öz aşkınlık düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize plasebo kontrollü bir çalışma olarak Balıkesir Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Palyatif Bakım Servisi'nde Kasım 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, basit (bilgisayar tabanlı) ve tabakalı (yaş ve cinsiyet) randomizasyon yöntemi ile belirlenmiş ve dâhil edilme ölçütlerine uyan hastaların girişim (yapılandırılmış bireysel anımsama), plasebo (yapılandırılmamış sosyal görüşme) veya kontrol (standart hemşirelik bakımı) grubuna alınması sağlanmıştır. Araştırmanın verileri; Birey Tanılama Formu, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) Performans Skalası, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), Yaşam Memnuniyet Ölçeği (YMÖ) ve Öz Aşkınlık Ölçeği (ÖAÖ) ile toplanmıştır. Değerlendirme araçları uygulama öncesi (1. Gün) ve uygulama sonrası (15. Gün) uygulanmıştır. Girişim grubu ile kronolojik olarak yaşam evrelerini içeren ve geçmişteki olumlu yaşam olaylarını anımsamasını kolaylaştıracak; plasebo grubu ile ise geçmiş yaşam deneyimlerini içermeyen, güncel olaylar ve sağlık durumuna ilişkin edinmek istediği bilgiler hakkında gün aşırı (toplam sekiz oturum), her oturum 30 dakika sürecek şekilde görüşülmüştür. Kontrol grubu ile görüşme yapılmamış olup standart palyatif bakım desteği alması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effects of structured individual reminiscence applied to patients receiving palliative care on symptom management, life satisfaction and self-transcendence levels. Material and Method: The research was conducted as a randomized placebo-controlled trial in Balıkesir Bandırma Training and Research Hospital, Palliative Care Service between November 2021 and May 2022. The sample of the research was determined by simple (computer-based) and stratified (age and gender) randomization method, and patients who met the inclusion criteria were included in the intervention (structured individual reminiscence), placebo (unstructured social interview) or control (standard nursing care) groups. The data of the research; Individual Identification Form was collected with the Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) Performance Scale, Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS), Life Satisfaction Scale (LSS), and Self Transcendence Scale (STS). Evaluation tools were applied before the application (first day) and after the application (Day 15th). With the intervention group, it will make it easier to remember positive life events in the past, which include life stages in chronological order; on the other hand, the placebo group was interviewed every other day (eight sessions in total), each session lasting 30 minutes, about the information they wanted to obtain about current events and health status, which did not include past life experiences. The control group was not specifically interviewed, also it was ensured that they received standard palliative care support.