Euphorbia macroclada (sütleğen) bitkisinin antioksidan aktivitesinin belirlenmesi ve sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Determination of antioxidant activity of Euphorbia macrocladaplant and investigation of cytotoxic effects
  1. Tez No: 749550
  2. Yazar: OKTAY ŞAYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İRTEM KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında hem antioksidan hem de toksik özelliklere sahip Euphorbia macroclada türünün toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin, antioksidan ve antiproliferatif aktivitelerinin belirlenmesi amaçlandı. E. macroclada bitkisinin çiçek ve yaprak kısımlarından elde edilen aseton, etanol ve su ekstrelerinin toplam fenolik madde içeriği Folin-Ciocalteu ve flavonoid madde içeriği alimünyum klorür kalorimetrik yöntemiyle belirlendi. Ekstrelerin radikal giderme aktivitesi ise DPPH serbest radikalini süpürme, ABTS katyon radikalini süpürme ve Fe+2 metal şelatlama kapasitesi şeklinde kolorimetrik olarak ölçüldü. Deneyler sonucunda bitkinin toplam fenolik madde içeriği çiçeğin su ekstresinde 990 µg GAE /mg iken toplam flavonoid madde içeriği çiçeğin etanol ekstrelerinde 1138 µg KE/mg olarak bulundu. Bu doğrultuda ABTS radikalini süpürme kapasitesi çiçekten alınan etanol ekstresinde daha yüksek bulundu. DPPH radikalini giderme kapasitesi ise yaprağın su ve etanol ekstrelerinde 61 µg/g ve 68 µg/g bulundu. ABTS radikalini giderme kapasitesi en yüksek çiçeğin etanol ekstresinde 63 µg/g iken en yüksek DPPH radikalini giderme aktivitesi yaprağın su ekstresinde 61 µg /g bulundu. LC-MS analizleri sonucunda, bitkinin yapısında bol miktarda gallik asit, kafeik asit, kuersetin ve kateşin tespit edildi. Ekstrelerde en çok gallik asit tespit edilmesinin yanı sıra gallik asidin en çok belirdiği ekstre çiçeğin su ekstresi olarak görüldü. Sitotoksiste testi sonucunda, etanol ve su ekstresinin HT-29 hücrelerine karşı antiproliferatif aktiviteleri arasında fark olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the total phenolic and flavonoid contents, antioxidant and antiproliferative activities of Euphorbia macroclada, which has both antioxidant and toxic properties. The total phenolic substance content of acetone, ethanol and water extracts obtained from the flower and leaf parts of E. macroclada plant was determined by Folin-Ciocalteu and flavonoid substance content by aluminum chloride calorimetric method. The radical removal activity of the extracts was measured colorimetrically as DPPH free radical scavenging, ABTS cation radical scavenging and Fe+2 metal chelation capacity. As a result of the experiments, the total phenolic substance content of the plant was 990 μg GAE / mg in the water extract of the flower and the total flavonoid substance content was found as 1138 μg KE/mg in the ethanol extracts of the flower. Accordingly, the capacity to sweep the ABTS radical was higher in ethanol extract from the flower. DPPH radical-removal capacity was 61 μg/g and 68 μg/g in the water and ethanol extracts of the leaf. The ethanol extract with the highest ABTS radical removal capacity was 63 μg/g, while the highest DPPH radical removal activity was 61 μg/g in the leaf's water extract. As a result of LC-MS analyzes, an abundance of gallic acid, caffeic acid, quercetin and catechins were detected in the structure of the plant. In addition to the fact that gallic acid was detected the most in the extracts, the extract in which gallic acid appeared the most was seen as the water extract of the flower. As a result of the cytotoxicate test, it was observed that there was no difference between the antiproliferative activities of ethanol and water extract against HT-29 cells.