Farklı doz diyot lazer amputasyonlarının uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long-term results of different dose diode laser amputations
- Tez No: 749568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YİĞİT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızda, derin dentin çürüğü bulunan süt ikinci azı dişlerinde diyot lazer ve düşük enerjili diyot lazer terapisi ile kalsiyum hidroksit (LLLT+KH) kullanılarak yapılan süt dişi amputasyon tedavilerinin uzun dönem etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, alt süt ikinci azı dişinde derin dentin çürüğü bulunan 6-9 yaş arası 90 hasta (42 Kız, 48 Erkek) dâhil edildi. Hastalar uygulanacak tedaviye göre rastgele seçilerek diyot lazer grubu (n=45) ve LLLT+KH grubu (n=45) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar tedavi sonrasında 1., 3., 6. ve 12. aylarda kontrol randevularına çağırılarak hem klinik hem de radyografik takipleri yapıldı. İstatistiksel analizlerde gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher's Exact testleri kullanıldı ve p0,05). Çalışmamızın klinik ve radyografik sonuçlarına göre, diyot lazer ve LLLT+KH amputasyonlarının derin dentin çürüklü süt ikinci azı dişlerinde benzer başarı oranları gösterdiği belirlenmiştir. İki yönteminde, süt dişi amputasyonlarında güvenli bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür. Dental lazer uygulamalarının, süt dişi amputasyon tedavisindeki etkinliğini, klinik ve histolojik araştırmalar ile daha geniş ve uzun süreli inceleyen çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Diyot lazer, LLLT, kalsiyum hidroksit, amputasyon Sayfa Adedi : 124 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Yiğit
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the long-term effectiveness of diode laser and low level laser therapy and primary tooth amputation treatments using calcium hydroxide (LLLT+CH) in primary second molars with deep dentinal caries. Ninety patients ( 42 Gırl, 48 Boy) aged 6-9 years with deep dentin caries in the mandibular second molar were included in the study. The patients were randomly selected according to the treatment to be applied and divided into two groups as the diode laser group (N=45) and the LLLT+CH group (N=45). The patients were called for control appointments at the 1st, 3rd, 6th and 12th months after the treatment, and both clinical and radiographic follow-ups were performed. Chi-square and Fisher's Exact tests were used to compare categorical variables according to groups in statistical analysis, and p0.05). According to the clinical and radiographic results of our study, it was determined that diode laser and LLLT+CH amputations showed similar success rates in primary second molars with deep dentin caries. It has been seen that both methods can be used safely in primary tooth amputations. It is thought that clinical and histological studies and studies examining the effectiveness of dental laser applications in primary tooth amputation treatment are needed. Anahtar Kelimeler : Diode laser, LLLT, calcium hydroxide, amputation Sayfa Adedi : 124 Tez Danışmanı : Assist. Prof. Dr. Tuğba Yiğit