Mesleki öğrenme topluluklarındaki okul geliştirme uygulamalarına yönelik öğretmen ve yönetici görüşleri
School development in professional learning communities opinions of administrators and teachers on their
  1. Tez No: 749577
  2. Yazar: EMİNE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki öğrenme topluluklarındaki okul geliştirme uygulamalarına ilişkin öğretmenlerin ve yöneticilerin algılarını belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve temel nitel araştırma çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evreni; 2020-2021 eğitim öğretim yılında Karabük ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 8 yönetici ve 7 öğretmen olmak üzere 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak nitel araştırma tekniği olan görüşme aracına yer verilmiştir. Araştırmanın analizinde görüşmeden elde edilen verilerden hareketle içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları; paylaşılan ve destekleyici liderlik, paylaşılan değerler ve vizyon, birlikte öğrenme ve uygulamalar, paylaşılan kişisel uygulamalar, destekleyici liderlik ve okul geliştirme/stratejik planlama boyutları üzerinden elde edilen sonuçları içermektedir. Paylaşılan ve destekleyici liderlik anlayışında toplantı yoluyla demokratik ortamların varlığına, paydaşların sorumluluklarına, koordinasyon sağlamaya ve öğrencinin çok yönlü gelişimini destekleme ve yöneticinin maddi ve manevi desteklerinin önemi vurgulanmıştır. Paylaşılan değerler ve vizyon anlayışında okulun vizyon ve misyonunu benimsenmesinde ortak inanç ve bu inançla paralel, paydaşlara ortak tutum ve davranış geliştirmenin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Birlikte öğrenme ve uygulamaların mesleki ve duygusal etkileşim oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Paylaşılan kişisel uygulamaların, meslektaşların birbirinin mesleki gelişimini olumlu etkilediği ve öğretmenlerin hem birbiriyle hem de öğrencileriyle kurduğu ilişkilere ulaşılmıştır. Destekleyici koşullarda okulun fiziksel koşulların önemli olduğu ve ödüllendirme sisteminin etkisine yer verilmiştir. Okul geliştirme/ stratejik planlamayla ilgili okullarda yapılan uygulamalar ve politikalara yer verilmiş; okullardaki denetim ve öğretmen değerlendirmesiyle ilgili çıkarımlara ulaşılmıştır. Uzaktan eğitim sürecinde ise öğretimsel ihtiyaçların giderilmesinde teknolojik tabanlı çözüm önerilerine gidildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the perceptions of administrators and teachers regarding school improvement practices in professional learning communities. Qualitative research method was used in the research and basic qualitative research study was carried out. The universe of the research; In the 2020-2021 academic year, it consists of 15 participants, 8 administrators and 7 teachers, working in the primary, secondary and high school, which are located within the borders of the Central district of Karabük province, affiliated to the Ministry of National Education. Interview tool, which is a qualitative research technique, was used as a data collection tool. In the analysis of the research, the content analysis method was used based on the data obtained from the interview. Research findings; shared and supportive leadership, shared values ​​and vision, shared learning and practices, shared personal practices, supportive leadership and school development/strategic planning dimensions. In the understanding of shared and supportive leadership, the importance of the existence of democratic environments, the responsibilities of the stakeholders, the coordination and the support of the multi-faceted development of the student and the financial and moral support of the administrator were emphasized. In the shared values ​​and vision understanding, the need for a common belief in the adoption of the vision and mission of the school and, in parallel with this belief, the necessity of developing a common attitude and behavior for the stakeholders has been pointed out. It has been concluded that collaborative learning and practices create professional and emotional interaction. It has been reached that shared personal practices affect the professional development of colleagues positively and the relationships that teachers establish with each other and with their students. In supportive conditions, the physical conditions of the school are important and the effect of the reward system is included. The practices and policies in schools related to school development/strategic planning are included; Inferences about supervision and teacher evaluation in schools have been reached. In the distance education process, it was concluded that technological-based solution suggestions were made to meet the educational needs.