Biomimetic cyclization of terpenoid polyalkenes via photoinduced electron transfer: Finding improved electron acceptors
Fotoindüklenmiş elektron transferi yoluyla terpenoid polialkenlerin biyomimetik halkalaşması: İyileştirilmiş elektron alıcılarının bulunması
- Tez No: 749576
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE İCİL, PROF. DR. MARTIN DEMUTH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, sübstitientlerin mono- ve polialkenlerin fotooksidasyonları üzerindeki rolü detaylı incelenmiştir. ω-terminal çift bağın oksidasyon potansiyeli elektron alıcı gruplarla artmaktadır. Ayrıca, ω-terminal çift bağı ile oluşturulan konjugasyon yine oksidasyon potansiyelini artırmaktadır. Mono- ve polialkenlerin Fotobaşlatılmış Elektron Transfer (PET) reaksiyonları ile elektrokimyasal ölçüm sonuçları birbirlerini desteklemektedir. Çok yeni bir çalışma olarak, Perilen ve Naftalin diimidlerin, bilinen elekton akseptör özelliklerinden dolayı, Fotobaşlatılmış Elektron Transfer (PET) reaksiyonları çalışılmıştır. Perilen ve Naftalin diimidlerin elektron akseptör olarak makro seviyede kullanıldıkları başka bir Fotobaşlatılmış Elektron Transfer (PET) reaksiyonu literatürde mevcut bulunmamaktadır. Rehm-Weller denklemi kullanılarak Fotobaşlatılmış Elektron Transfer (PET) reaksiyonlarının serbest enerji değişimleri hesaplanmıştır. Elde edilen teorik hesaplamalarla deneysel sonuçların birbirleri ile büyük uyumları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of substituents in the photooxidation of mono- and polyalkenes has been studied intensively. The oxidation potential of the ω-terminal double bond with respect to acetates increases in parallel with the electron withdrawing property of substituents. In addition, conjugation with the ω-terminal double bond increases the oxidation potential. The electrochemical measurements and electron transfer reactions are in good agreement with each other. As a novel study, the uses of perylene and naphthalene diimides in Photoinduced Electron Transfer (PET) reactions as electron acceptors have been studied. It is first time in the literature that perylene and naphthalene diimides have been used in macro scale as an electron acceptor in Photoinduced Electron Transfer reactions. The free energy changes (ΔGET) for all electron transfer reactions were calculated by using Rehm-Weller equation. The good correlation between the calculated and experimental results is discussed.