Ekolojik girişimciliğin Türkiye kapsamında araştırılması: Örnek vakalardan model ve stratejiler
Researching ecological entrepreneurship in Turkey: Models and strategies from case studies
  1. Tez No: 749598
  2. Yazar: YUSUF KEDİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
20. yüyılın başlarında, küreselleşmeninde etkisiyle girişimcilik kavramı daha da önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle sanayinin bu dönemde önem kazanması, insan ihtiyacını da beraberinde getirmiş ve hizmet sektörünün önü açılmıştır. Bu durum da girişimcilik karamının, yönetim disiplinleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Ekolojik girişimcilik ise, bu bağlamda hizmet veren kurum ver kuruluşların özellikle sosyal, çevresel ve ekonomik koşulları dikkate alarak aktif faaliyetlerini çevresel duyarlılığa uygun hale getirmelerine neden olmuş veya sıfırdan işletme kuracak olan girişimci bireyler, bu unsurlara dikkate ederek faaliyetlerine başlama kararı almışlardır. Ekolojik girişimcilik kavramı, özellikle 1990'lı yılların başların çalışılmaya başlanmış ve ilk olarak literatüre kazandırılması da Steven Bennet tarafında sağlanmıştır. Daha sonra ise ekoloji kavramını kullanarak, literatüre katkı sağlayan Blue ve Berle bu çalışmalara katkı sağlamıştır. Tabi bu süreç daha eski bir zamanı kapsayabilir ancak resmi olarak ilk defa ortaya çıkışı bu şekilde gerçekleşmiştir. Ekolojik girişimcilik kavramının literatürde yer alan çevresel, sürdürülebilir, yeşil girişimcilik kavramları ile uygulamada benzerlikler göstermesi de bu kavramların, birbirleri ile olan ilişkisinden dolayı anlam kargaşasına neden olduğu da görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, ekolojik girişimcilik ile ilgili anlam kargaşalarını azaltmak, farklılıklara değinmek, ekolojik iş faaliyeti yürüten kuruluşlar ile daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve iş süreçleri ile bilgi ve becerilerin aktarılmasını sağlayarak, ekolojik girişimciliğin gelişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda da on adet ekolojik iş faaliyeti yürüten kuruluş ile mülakatlar yapılarak, bu süreçlere değilmiştir. Özellikle bu kuruluşların, fikir olarak nasıl ortaya çıktığı, kurulduğu, zorluklar ve gelişim süreçleri hakkında bilgiler verilmiş, mülakat görüşmeleri ve alan notlarından elde edilen veriler literatür desteğiyle yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları; ekolojik iş faaliyeti yürüten kuruluşların bu süreçteki uygulanılan yenlikçi yöntemler iş süreçlerini geliştirmesi, sosyal, çevresel ve ekonomik unsurların bu süreçteki etkin rolünün önemi, iş faaliyetlerinin bölgesel olarak istihdam sağlama özellikleri ve doğal ürünlerin pazara girişlerinde ne gibi zorluklar ile karşılaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 20th century, the concept of entrepreneurship began to gain more importance with the effect of globalization. In particular, the importance of the industry in this period brought the human need along with it and the service sector opened the way. This situation has strengthened the position of entrepreneurship among the management disciplines. Ecological entrepreneurship, on the other hand, has caused the institutions and organizations serving in this context to adapt their active activities to environmental sensitivity, especially taking into account the social, environmental and economic conditions, or entrepreneurial individuals who will establish a business from scratch have decided to start their activities by considering these factors. The concept of ecological entrepreneurship was started to be studied especially in the early 1990s and it was first brought to the literature by Steven Bennet. Later, Blue and Berle, who contributed to the literature by using the concept of ecology, contributed to these studies. Of course, this process may cover an earlier time, but this is how it appeared officially for the first time. It has been seen that the concept of ecological entrepreneurship has similarities with the concepts of environmental, sustainable and green entrepreneurship in the literature, and that these concepts cause confusion due to their relationship with each other. The aim of this study is to reduce the ambiguities about ecological entrepreneurship, to mention the differences, to provide a better understanding with the organizations that carry out ecological business activities, and to contribute to the development of ecological entrepreneurship by transferring business processes and knowledge and skills. In this context, interviews were made with ten organizations that carry out ecological business activities and they were not included in these processes. In particular, information was given about how these organizations emerged as an idea, how they were established, their difficulties and development processes, and the data obtained from the interview interviews and field notes were interpreted with the support of the literature. Research results; It has been seen that the innovative methods applied in this process by the organizations carrying out ecological business activities, the development of their business processes, the importance of the effective role of social, environmental and economic factors in this process, the regional employment characteristics of business activities and the difficulties encountered in the entry of natural products to the market.