Direnç bant egzersizlerinin 11-12 yaş futbolcularda kuvvet gelişimine etkisi
The effect of resistance band exercises on strength development in 11-12 years old football players
- Tez No: 749615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES, DOÇ. DR. ONUR MUTLU YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı direnç bant egzersizlerinin 11-12 yaş futbol oyuncularında kuvvet gelişimine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 15 deney 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 erkek futbolcu katılmıştır. Kontrol ve deney gurupları düzenli olarak futbol antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna futbol antrenmanlarına ek olarak 6 hafta, haftada 2 gün antrenman öncesi direnç bant egzersizleri yaptırılmıştır. Kontrol ve Deney grupları için ön test ve son test ölçümleri olarak; vücut yağ yüzdesi, patlayıcı kuvvet; dikey sıçrama, durarak uzun atlama, geriye sağlık topu atma, kuvvette devamlılık; plank testi, 30sn şınav, 30sn mekik, maksimal kuvvet; sırt ve bacak kuvvet testi, anaerobik güç için ise; pediatrik rast testi uygulanmıştır. Çalışmanın istatiksel analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin ortalama ve standart sapmaları betimleyici istatistikler ile hesaplanmıştır. Dağılımların normal olup olmadığı Shapiro-Wilk testiyle belirlenmiştir. Bağımlı gruplarda iki ayrı zaman noktasında elde edilen tekrarlı ölçüm sonuçları arasındaki farkın belirlenmesi için normal dağılım gösterenlerde iki yönlü ANOVA testi, normal dağılım göstermeyenlerde ise friedman testi kullanılmıştır. İhtiyaç duyulan minimum katılımcı sayısı G-Power analizi ile belirlenmiş ve minimum %80 güç, 0.05 yanılma düzeyi için çift taraflı hipotez testi hesaplanmış. Deney grubu ve kontrol grubu ön test, son test farklılıkları incelendiğinde, vücut yağ yüzdesi, patlayıcı kuvvet, kuvvette devamlılık, maksimal kuvvet değerlerinde istatiksel olarak anlamlı farkın olduğu, anaerobik güç parametresinde ise istatiksel olarak anlamlı farka rastlanmadı. Direnç bant egzersizlerinin, 11-12 yaş futbol oyuncularının vücut yağ yüzdesi, patlayıcı kuvvet, kuvvette devamlılık, maksimal kuvvet parametrelerinin geliştirilmesinde etkili, anaerobik güç parametresi üzerinde artışın olduğu ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the Effect of Resistance Band Exercises prepared for football players on the development of strength in 11-12 age football players. 30 male football players participated in the research voluntarily. The groups were randomly divided into two groups, 15 participants for experimental group and 15 for control group. While the control and experimental groups continued their football training regularly, the experimental group was given resistance band exercises 2 days in a week during 6 weeks of training,. As pre-test and post-test measurements for control and experimental groups; body fat percentage, explosive strength; vertical jump, standing long jump, back throwing medicine ball, continuity in strength; plank test, 30sec push-ups, 30sec sit-ups, maximal strength; back and leg strength test, for anaerobic power; pediatric raster test was applied. SPSS 23 package program was used in the statistical analysis of the study. The mean and standard deviations of the data were calculated with descriptive statistics. The normality of distribution was determined by the Shapiro-Wilk test. In order to determine the difference between repeated measurement results obtained at two different time points in dependent groups, the two-way ANOVA test was used for those with normal distribution, and the Friedman test for those without normal distribution. The minimum number of participants needed was determined by G-Power analysis and calculated by marking the double-sided hypothesis test for a minimum 80% power, 0.05 error level. When the pre-test and post-test differences of the experimental group and the control group were examined, there is no statistically significant difference in the anaerobic power parameter, where there was a statistically significant difference in body fat percentage, explosive strength, continuity in strength, and maximal strength values. It can be said that resistance band exercises are effective in improving the body fat percentage, explosive strength, continuity in strength, maximal strength parameters of 11-12 age football players, and there is an increase on the anaerobic power parameter, but this increase is not statistically significant.