Tenofovir tedavisi alan kronik Hepatit B hastalarında kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of bone mineral density in chronic hepatitis B patients receiving tenofovir therapy
- Tez No: 999241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tenofovir kullanan kronik hepatit B (KHB) hastalarında kemik mineral yoğunluğu (KMY)'yi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KHB tanısı olan hastaların dosya kayıtları üzerinden yürütüldü. Elektronik bilgi sistemleri üzerinden erişilen kayıtlar tarandı. Çalışmaya 18 yaş üzeri, KHB tanı kodu bulunan, en az altı aydır Tenofovir kullanan ve kemik dansitometri (DXA) ölçümü yapılmış 108 hasta dâhil edildi. Çalışma veri formu ile katılımcıların yaş, cinsiyet ve Tenofovir kullanım süresi gibi demografik ve klinik verileri kaydedildi. DXA'dan elde edilen T-skoru ve Z-skoru değerleri analiz edildi. Normal olmayan KMY, ≥50 yaşta T-skoruna göre osteopeni/osteoporoz ve <50 yaşta Z-skoruna göre beklenenden düşük KMY olarak tanımlandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi ve ki-kare testi kullanıldı. Normal olmayan KMY ile ilişkili bağımsız risk faktörleri lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 108 hastanın yaş ortalaması 50,2 yıl olup %42,6'sı (n=46) erkekti. Tenofovir tedavi süresinin ortancası 52 (IQR: 30) ay idi. Lomber omurga anteroposterior T-skoru ortalaması −0,554 ± 1,265, femur boynu T-skoru ortalaması −0,700 ± 0,952 bulundu. Lomber omurga anteroposterior Z-skoru ortalaması −0,406 ± 1,216, femur boynu Z-skoru ortalaması −0,133 ± 0,869 olarak hesaplandı. Tenofovir tedavi süresi ile KMY düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Yaş ile KMY arasında ters yönlü ilişki izlendi. Normal olmayan KMY ile ilişkili faktörlerin değerlendirildiği lojistik regresyon analizinde yaşın artması, normal olmayan KMY ile bağımsız olarak ilişkili bulundu (OR: 1,12 [1,06–1,17]). Hipertansiyon değişkeni de modelde istatistiksel olarak anlamlı olup normal olmayan KMY ile ters yönde ilişkiliydi (OR: 0,23 [0,06–0,90]). Sonuç: Bu kesitsel çalışma kapsamında değerlendirilen KHB tedavisi amacıyla TDF kullanan hastalarda, ilaç kullanım süresi ile KMY arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. En güçlü ilişki yaş ile gözlendi ve yaş arttıkça KMY değerleri azalmaktaydı. Hipertansiyon varlığı ile normal olmayan KMY arasında ters yönde anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study was to evaluate bone mineral density (BMD) in patients with chronic hepatitis B (CHB) who were receiving Tenofovir treatment. Materials and Methods: This single-center, retrospective, cross-sectional study was conducted using the medical records of patients diagnosed with chronic hepatitis B (CHB) at Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. Patient data retrieved from electronic hospital information systems were reviewed. A total of 108 patients aged ≥18 years with a recorded CHB diagnostic code, who had been receiving Tenofovir for at least six months and had undergone dual-energy X-ray absorptiometry (DXA), were included. Demographic and clinical variables, including age, sex, and duration of Tenofovir use, were recorded using a standardized study data form. T-score and Z-score values obtained from DXA were analyzed. Abnormal bone mineral density (BMD) was defined as osteopenia/osteoporosis based on T-scores in patients aged ≥50 years and as below-expected BMD based on Z-scores in patients aged <50 years. Between-group comparisons were performed using the independent-samples t test and the chi-square test, and independent risk factors associated with abnormal BMD were assessed using logistic regression analysis. A p value <0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 108 patients, with a mean age of 50.2 years whom 42.6% were male (n=46) included in the study. The median duration of Tenofovir treatment was 52 months (IQR: 30). The mean lumbar spine anteroposterior T-score was −0.554 ± 1.265, and the mean femoral neck T-score was −0.700 ± 0.952. The mean lumbar spine anteroposterior Z-score was −0.406 ± 1.216, and the mean femoral neck Z-score was −0.133 ± 0.869. No significant association was observed between the duration of Tenofovir treatment and BMD measures. An inverse association was noted between age and BMD. In logistic regression analyses evaluating factors associated with abnormal BMD, increasing age was independently associated with abnormal BMD (OR: 1.12 [1.06–1.17]). Hypertension was also statistically significant in the model and was inversely associated with abnormal BMD (OR: 0.23 [0.06–0.90]). Conclusion: In this cross-sectional study of patients receiving TDF for the treatment of CHB, no statistically significant association was observed between treatment duration and BMD. The strongest association was observed with age, with BMD values decreasing as age increased. A significant inverse association was identified between the presence of hypertension and abnormal BMD.