Yetişkin bireylerde borderline kişilik özeliklerinin flört şiddeti ile ilişkisi
The relationship between borderline personality traits and dating violence in adults
  1. Tez No: 749668
  2. Yazar: FATMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde borderline kişilik özeliklerinin flört şiddetiyle ilişkisinin tespiti sağlanarak, demografik değişkenlere göre borderline kişilik özellikleri ve flört şiddeti düzeyinin farklılaşma durumları incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan araştırma ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Yapılan araştırmanın çalışma grubunu 18 yaş üstü 405 birey oluşturmaktadır. Bu araştırmada katılımcılardan çalışmaya katılmaya gönüllü olanlara Kişisel Bilgi Formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği ve Borderline Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiş ve Flört Şiddeti Tutum Ölçeği ile Borderline Kişilik Envanteri puanlarının demografik değişkenlere göre incelenmesinde“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Flört Şiddeti Tutum Ölçeği puanları ile Borderline Kişilik Envanteri puanlarının ilişkisi içinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet, psikiyatrik yardım alma durumu ve yaşa göre Flört Şiddeti Tutum Ölçeği'nden alınan puanlar farklılaşırken, psikiyatrik yardım alma, aile içi ve romantik ilişkilerde şiddete maruz kalma durumu ile yaşa göre Borderline Kişilik Envanteri Puanları anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca Borderline Kişilik Envanteri puanı ile fiziksel şiddet ve duygusal şiddet arasında negatif yönde anlamlı ilişki varken; Borderline Kişilik Envanteri puanı ile genel şiddet, ekonomik şiddet ve cinsel şiddet arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to differentiate between borderline personality and dating violence, who have different experiences, by examining if borderline personality traits of individuals are met with dating violence according to these personality traits. İn this research with the scanning model is used. The study group consists of 405 individuals over the age of 18. In this study, Personal Information Form, Dating Violence Attitude Scale and Borderline Personality Inventory were made to the participants who volunteered to participate in the study. SPSS 21 program was used for data analysis.“Normality Test”was carried out to determine whether the resulting data were normally distributed. It was determined that the data were normally distributed, and the“Parametric Tests”,“t-test”and“One Way Anova”test were used to analyze the Dating Violence Attitude Scale and Borderline Personality Inventory scores according to demographic variables. Correlation analysis was used in the relationship between Dating Violence Attitude Scale scores and Borderline Personality Inventory scores. Frequency analysis was performed to determine the socio-demographic characteristics of the individuals forming the sample. In this research, the relationship between borderline personality traits and dating violence in adults was investigated. In line with the analysis, it was found that there was a negative significant relationship between the Borderline Personality Inventory score and physical violence and emotional violence; It was found that there is no significant relationship between Borderline Personality Inventory score and general dating violence, economic violence and sexual violence. In addition, while the scores obtained from the Dating Violence Attitude Scale differed according to gender, psychiatric help-seeking status and age, it was determined that there was no significant difference between the Borderline Personality Inventory Scores according to age, and the status of receiving psychiatric help, exposure to violence in family and romantic relationships.