Pişirme kılavuzu (Odigos mageirikis) başlıklı erken dönem yunan yemek kitabının günümüze uyarlanması ve Türk mutfağı ile karşılaştırılması
Adapting the early period greek cookbook 'guide to cooking' (Odigos mageirikis) to the present day and contrasting with Turkish cuisine
  1. Tez No: 749672
  2. Yazar: RENAY HACIBEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumların yeme ve içme düzenleri, o toplumun kültür yapısının önemli bir parçasıdır. Mutfak kültürlerini şekillendiren etkenlerin arasında, coğrafi bölgeler ve bu bölgelerde yaşamış ve yaşayan toplumların kültür anlayışları gelmektedir. Bunun sonucunda, tarih çerçevesi ve akışında gerçekleşmiş göçler, o coğrafyada bulunan mutfak kültürünün gelişmesine ve zenginleşmesine katkı sağlamaktadır. Osmanlı zamanı ve günümüz Türk toplumu tat, yemek türleri ve pişirme çeşitleri açısından diğer mutfak kültürlerinden oldukça farklılıklar göstermektedir. Tarihsel olarak uzun bir geçmişe sahip olan Türkler, mutfak ve sofra adabı konusunda zengin bir kültür yelpazesine sahiptirler. Yemek yemek ve pişirmek gibi gelenek ve alışkanlıklar, atalarına kadar uzanmaktadır. Dünya üzerinde örnek gösterilen ve sayılı değere sahip mutfak kültürlerinden Türk mutfağı, çeşitlilik ve yemek hazırlama teknikleri açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Mutfak kültürleri ve mutfak çeşitlilikleri açısında bakıldığında, göçmen toplumların kendi gelenek ve alışkanlıklarının diğer toplumlara etkileri ve ilişkileri sebebiyle Türk mutfak çeşitliliğine de katkıda bulunmuştur. Yunanistan'dan gelen göçmenlerin ve orada yaşayan kişilerin mutfak kültürünün zengin ve çok çeşitli bir yapıya sahip olmaları ve kültürlerin etkileşmesiyle meydana gelmiş ve günümüz mutfak anlayışlarını ortaya çıkardığı söylenebilir. Yunan gastronomi tarihinin uzun bir geçmişe sahip olduğu ortadır. Savaşlar, göçler, ticaret, din ve komşu ülke ilişkileri toplumları etkilemekle birlikte mutfaklarına yeni anlayışlar ve ögeler eklemiştir. Türk ve Yunan halkları yüzyıllar boyu aynı flora, kültür ve coğrafyayı paylaşmışlar ve doğal olarak gastronomik anlamda birbirlerini etkilemişlerdir. Özetle bu çalışmada; Türk ve Yunan ortak mutfak kültürlerinin birbirlerinden etkilendiği bölümler ve sofra anlayışlarının araştırması amaçlanmıştır. Tez çalışması hazırlanma aşamalarında, bilimsel yayınlar, doktora ve yüksek lisans tezleri, makaleler incelenmiş ve literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eating and drinking patterns of societies are an important part of the cultural structure of that society. Among the factors that shape culinary cultures, there are geographical regions and the cultural understanding of the societies that lived and lived in these regions. As a result, the migrations that took place in the historical framework and flow contribute to the development and enrichment of the culinary culture in that geography. Ottoman times and today's Turkish society are quite different from other culinary cultures in terms of taste, food types and cooking types. Turks, who have a long history in history, have a rich cultural spectrum in terms of cuisine and table manners. Traditions and habits, such as eating and cooking, date back to their ancestors. Turkish cuisine, which is one of the exemplary and valuable culinary cultures in the world, is in an important position in terms of diversity and food preparation techniques. In terms of culinary cultures and culinary diversity, immigrant societies have also contributed to Turkish cuisine diversity due to the effects and relations of their own traditions and habits to other societies. It can be said that the culinary culture of the immigrants from Greece and the people living there has a rich and diverse structure and has emerged as a result of the interaction of cultures and reveals today's culinary understandings. It is obvious that the history of Greek gastronomy has a long history. Wars, migrations, trade, religion and neighboring country relations have affected societies and added new understandings and elements to their cuisines. Turkish and Greek peoples shared the same flora, culture and geography for centuries and naturally influenced each other in terms of gastronomic. In summary, in this study; It is aimed to research the sections and table understandings in which Turkish and Greek common culinary cultures are influenced by each other. During the preparation of the thesis, scientific publications, doctoral and master's theses, articles were examined and a literature review was made.