Applications of information systems in personal banking
Bireysel bankacılıkta bilişim sistemleri uygulaması
  1. Tez No: 74973
  2. Yazar: SERDAR TUĞRUL ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bugünkü dünyada şirketlerin müşterilerine verdiği her türlü hizmet, teknolojinin en iyi şekilde kullanılmasına önemli derecede bağlı hale gelmiştir. Sektörde aynı hizmeti veren şirket sayısı devamlı arttığı için müşteriler de daha seçici hale gelmişlerdir. Bu nedenle verilen hizmetlerdeki hız, doğruluk ve bütünlük şirketler için müşteri kazanmada en önemli üç faktör haline gelmiştir. Bankacılık sektöründe de, piyasadaki rekabetten dolayı, bu üç faktör çok önemlidir. Hizmet proseslerini hızlı, bütün ve doğru hale getirebilmek için, bankalar ve benzeri kuruluşlar karar almada otomatik sistemlerle tanışmışlardır. Bu prosesler içerisinde, tüketici kredileri otomatik karar alma sistemleri kullanılabilecek en dikkat çekici proses olabilir. En çok tercih edilen ve kullanılan otomatik karar alma sistemi“uzman sistemler”dir. Uzman sistemler, spesifik bir konuda uzman olan bir kişinin bilgisini ve varsa o konuda gereken başka detayları toplar, bu bilgi topluluğunu kendi bilgi bankasında depolar ve yapısında bulunan sonuç çıkarma ve karara ulaşma mekanizmalarıyla birlikte kullanarak, uzman olduğu konuda kendisine sorulan sorulan yanıtlar. Bununla birlikte, verdikleri kararların nedenlerini de açıklayabilme yeteneğine sahiptirler. Tezimin ilk bölümünde, tüketici kredileri ile ilgili açıklayaıcı ve istatistiki bilgi sunulmaktadır. İkinci bölümde, uzman sistemlerin çeşitleri, kapsamları, nasıl geliştirildikleri ve mevcut karar alma mekanizmaları ile aralarındaki farklar detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde tarafımdan geliştirilmiş olan uzman sistem“Expert-2000”, program yapısı ve çalışma mantığıyla birlikte detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Expert-2000,“Interactive Development Environment”firmasının“Amzi! Prolog Derleyicisi v3.3”kullanılarak geliştirilmiştir. Sistem genel olarak 5 modülden oluşmaktadır: i) Tüketici kredisi başvurusu yapanlar hakkındaki bilgilerin tutulduğu dosya, ii) Sistemi başlatan dosya, iii) Veritabanına yazmak ve veritabanından okumak için gerekli kontrol dosyası, iv) Sistem sabit parametrelerinin tutulduğu dosya, v) Kuralların bulunduğu dosya. Appendix-A'da dosyalardaki program kodlan verilmiştir, ve Appendix-B'de Expert- 2000'e ait 6 örnek işletim, ekran çıktıları ve açıklamalıyla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, every service provided by companies to their customers has become significantly dependent on making best use of technology. Since the number of companies which give the same kind of services is increasing, customers have become more selective. Hence; speed, accuracy and consistency are the most important factors and abilities of the companies that can be utilized for attracting customers. Banking sector is one of the many that needs these abilities too much due to strong competition. In order to make service processes speedy, accurate and consistent, banks and similar institutions have recently been introduced to automated decision-making. Among those, consumer loans may be the most striking case for utilizing automated decision making processes. The most preferred and used automated decision-making system is“expert systems”. Expert systems capture all information of an expert and whatever necessary about a specific subject, called domain, and store these information in its knowledge base and is capable of making decision about queries on this domain by using the knowledge base and built-in inference mechanisms. In addition, they are capable of explaining the reasons why they have done so. In the first part of the thesis, a detailed explanation about consumer loans, both in terms of descriptive and statistical information, is given. In the second part, a full explanation about expert systems -what they cover, how they are developed, types, differences between conventional processes and so on- is provided. In the third part, Expert-2000 -the name of the expert system I developed- is introduced and its structure and logic are explained in detail. Expert-2000 has been developed by using“Amzi! Prolog Compiler v. 3.3 of Interactive Development Environment”. In a generic view, it is composed of 5 modules; i) File which contains facts about applicants, ii) File which initialises the system, iii) File which controls reading from and writing to databases, iv) File which contains system constant parameters, v) File which contains rules. In Appendix- A, program codes of those files are given, and in Appendix-B, 6 sample executions of Expert-2000 are given with screen print-outs and explanations are provided within them.