Öğretmenlerin iletişim becerileri ile öğretmen liderliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers 'communication skills and teachers' leadership
  1. Tez No: 749733
  2. Yazar: EMRE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin iletişim becerileri ile öğretmen liderliği algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yordayıcı korelasyonel model ile tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre seçilen 625 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”, iletişim becerisi algılarını belirlemek amacıyla“İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu (İBÖ-YF)”ve öğretmen liderliği algılarını belirlemek için“Öğretmen Liderliği Ölçeği”olmak üzere üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin genel iletişim becerileri algılarının yüksek, öğretmen liderliğine ilişkin genel algılarının ise kısmen yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, okuldaki görev süresi, okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri açısından öğretmenlerin iletişim becerilerinin anlamlı bir farklılık göstermediği, öğretmen liderliği algılarının ise sadece branş değişkeninde sınıf öğretmenlerinin lehine anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Öte yandan öğretmenlerin genel iletişim becerileri ile öğretmen liderliği algıları arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmen görüşlerine göre öğretmenlerin iletişim becerileri, öğretmen liderliğinin pozitif yönde, anlamlı bir yordayıcısıdır. Öğretmen liderliğine ilişkin toplam varyansın %29'u iletişim becerileri ile açıklanmaktadır. Boyutlar içerisinde ise öğretmenlerin sahip olduğu temel beceriler ve kendini ifade etme becerisi öğretmen liderliğinin en önemli yordayıcısıdır. Araştırmada elde edilen bulgular, sonuçlar ve ilgili literatür doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between the of communication skills and the perceptions of teacher leadership of elementary school teachers. The research was designed with the predictive correlational model, one of the quantitative research methods. The population of the research consists of teachers working in elementary schools in the central districts of Gaziantep in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 625 teachers selected according to the simple random sampling method. Three data collection tools were used in the study:“Personal Information Form”to determine the demographic characteristics of teachers,“Communication Skills Scale-Adult Form (CSS-AF)”to determine their perceptions of communication skills, and“Teacher Leadership Scale”to determine their perceptions of teacher leadership. The data obtained were analyzed using the SPSS 22 program. Data analysis was performed with t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, simple and multiple linear regression analysis. The findings of the study show that teachers' general perceptions of communication skills are high, and their general perceptions of teacher leadership are moderately high. There is no significant difference in communication skills of teachers in terms of gender, age, branch, professional seniority, tenure at school, number of teachers at school, while teacher leadership perceptions differ significantly only in the branch variable, in favor of classroom teachers. On the other hand, our study reveals that there is a positive, significant and moderate relationship between teachers' perceptions of communication skills and their perceptions of teacher leadership. According to teachers' opinions, teachers' communication skills are a positive and significant predictor of teacher leadership. Communication skills explain 29% of the total variance regarding teacher leadership. Among the dimensions, the basic skills of teachers and the ability to express themselves are the most important predictors of teacher leadership. Our suggestions were included in the study, in line with the findings, results, and relevant literature.